Skupinka chce probudit k životu keltskou osadu, která je zavřená a chátrá. Tamní přístřešky však dostanou šermíři od zakladatelů Isarna teprve poté, co získají statut občanského sdružení.

V čele skupinky stojí Jan Raban. „Isarno chceme otevřít v květnu. Dokonce jsme sehnali nového sponzora, takže s penězi nebude problém, počítáme také s pomocí místních,“ uvedl Raban přesto, že jeho žádost o vznik občanského sdružení na ministerstvu vnitra zamítli.

„V žádosti jsme psali, že se ve skanzenu budou sdružovat lidé. Ministerstvo se tak domnívalo, že půjde o podnikatelskou činnost, což není pravda. Původní formulaci jsme tedy přepracovali a podali novou žádost,“ upřesnil Raban. Nové rozhodnutí ministerstva má dorazit zhruba do měsíce. Pokud bude kladné, brány skanzenu se konečně po dlouhých peripetiích otevřou.

Problémy začaly zhruba před rokem. Tehdy jeden ze zakladatelů Isarna v osadě skončil. Jeho návrh, aby město přepsalo nájemní smlouvu na druhého ze zakladatelů, ale nebyl vyslyšen a vedení Letovic shánělo někoho jiného, kdo bude největší letovické lákadlo pro turisty provozovat.

Zájemce ale odrazovaly nevyřešené majetkové vztahy. Na pozemku města totiž stojí přístřešky, které patří zakladatelům skanzenu. Ti se nakonec dohodli s pražskými šermíři. Až se stanou občanským sdružením, přístřešky budou jejich.

„Isarno chceme otevřít v jeho původní podobě. Opravíme přístřešky, časem tam přivedeme zvířata a pustíme se do pořádání akcí,“ dodal Raban.