Budu mít tento týden ve škole klid, nebo mě čekají písemky, testy a zkoušení? Na tyto nejčastější otázky žáků základní školy Tomáše Garrigua Masaryka existuje dnes už jasná odpověď. Na internetu.


„Projekt nazvaný i–skola umožňuje žákům, aby se podívali, zda je čekají testy či zkoušení. Učitelé tam také zadávají známky. Program navíc rozlišuje jejich váhu. Tedy zda je to známka z důležité písemky či jen z běžného testu. Na základě toho pak program každému vypočítá i průměrnou známku,“ popsal ředitel školy Pavel Nezval. Podle něj je tedy hodnocení přesnější, než když si žák spočítá pouze průměr ze všech známek, které v jednotlivých předmětech má. „Každý žák, učitel i rodič se do systému dostane přes vlastní heslo,“ dodal Nezval.


Rodiče se tak podle něj mohou stejně jako žáci podívat na zkušební plán, známky potomka, ale mohou také využít elektronickou omluvenku. „Systém má rodičům zpříjemnit kontakt se školou, aby k němu mohli využívat techniku. Mají tak přehled, co se ve škole děje,“ míní Nezval.
I když rodiče, žáci i učitelé na internetu najdou většinu důležitých informací, neznamená to, že ve škole zruší žákovské knížky. „Vloni jsme si dělali průzkum mezi rodiči. I když tři čtvrtiny z nich měli zájem tento program využívat, ukázalo se, že jsou stále rodiny, které nemají internet k dispozici,“ vysvětlil Nezval.


To potvrzuje například i Jana Menšíková, jejíž dcery do školy T.G. Masaryka v Blansku chodí. „Doma internet nemám, ale můžu se do programu podívat v práci. Přesto si myslím, že by to nemělo nahradit kontakt s učiteli,“ míní.
Zavedení i–skoly chválí i vedoucí školského odboru blanenské radnice František Alexa. „Škola se tímto způsobem plně otevírá rodičům, proto to hodnotím kladně. Nemám informaci, že by ostatní školy v Blansku podobný systém využívaly,“ sdělil.


Na Blanensku systém není úplným unikátem. Například v Základní škole ve Sloupě mají elektronickou evidenci známek. „U každé známky kantor uvádí slovní popis, aby rodiče věděli, za co ji dítě dostalo,“ popsal autor programu a učitel informatiky Michal Hejč.