Jednalo se o výrobek Dědečkův med květový lesní a Dědečkův med květový – Český med. „Tyto informace považujeme za nepravdivé a důrazně se ohrazujeme proti tvrzení, že klameme spotřebitele a dodáváme falšované potraviny," stojí v prohlášení na webu společnosti.

Podle výsledků laboratorní analýzy zveřejněných na webu Potraviny na pranýři zmíněný med nepochází z České republiky. I když na obalu byla jako země původu uvedená. „Pylová analýza odhalila v medu pylová zrna, která nejsou typická pro Českou republiku, ale pro Čínu a region východní Evropy. Med tedy nepochází z České republiky," řekl mluvčí Státní zemědělské a potravinářské inspekce Pavel Kopřiva. Jeden ze zkoumaných medů byl navíc podle kontrolorů starý.

Vzorky odebrali loni na podzim v řetězci Kaufland v Plzni a také v řetězci Globus v Chotíkově. Prodejci výrobek z regálů už stáhli a čekají na výsledek správního řízení. V něm mohou dostat pokutu až padesát milionů korun. Ta však bude zřejmě výrazně nižší.

Podle zjištění Blanenského deníku Rovnost se v podobných případech pohybuje do milionu korun. „Na základě nařízení Státní zemědělské a potravinářské inspekce jsme zmíněnou šarži medu stáhli z prodeje. Výrobek není zdravotně závadný, pouze nevyhovuje legislativním požadavkům," okomentoval případ mluvčí řetězce Kaufland Michael Šperl.

Jednatel společnosti Včelpo Vlastimil Dlab má za to, že závěry zveřejněné Státní zemědělskou a potravinářskou inspekcí vycházejí z neúplné znalosti problematiky pylové analýzy a určování geografického původu medu. „V České republice už dávno nerostou jen rostliny typické pro zdejší prostředí. V medu se tak mohou vyskytovat pylová zrna i z exotických rostlin," řekl Dlab.

Test nechali inspektoři udělat v akreditované laboratoři v Německu. Podle Kopřivy jsou jeho závěry jasné. „Analýza měla široký záběr. Zohledňovala řadu faktorů a samozřejmě počítala s různými odchylkami. I u nás se vyskytují rostliny netypické pro naše podnebí a jejich pyl může český med obsahovat. Ale rozhodně ne v takové koncentraci, jakou v laboratoři naměřili. Podle testu prostě nemohl tento med pocházet z České republiky," dodal Kopřiva.

Za vším může podle Dlaba stát také konkurenční boj. Z obchodních řetězců Včelpo totiž údajně vytlačilo jednoho velkého hráče. „Možná to s tím souvisí. Každopádně jsme si nechali udělat nezávislou analýzu. Výsledky budou příští týden. Vzorky si odebrala i Státní veterinární správa. V oboru se pohybujeme už třicet let a zatím jsme neměli žádné závažné problémy a pochybení," poznamenal jednatel společnosti.

To potvrdil i mluvčí inspekce Pavel Kopřiva. „Společnost zatím neměla při kontrolách zásadní problémy. Dosud jsme řešili jen drobnosti, co se týká kvality medu," řekl mluvčí.

Dlab uvedl, že Včelpo kupuje med jen od prověřených českých dodavatelů a regionálních včelařů. „Navíc si děláme vlastní testy. Ze zahraničí med nedovážíme," zdůraznil Dlab.

Loni při testech Státní zemědělské a potravinářské inspekce nevyhověla v maloobchodních sítích více než polovina testovaných medů. Často se podvádí s označením země původu a jeho složením. Nákup levného medu v zahraničí, jeho míchání s domácím a prodej pod označením český med má podle odborníků paralelu například s prodejem pančovaného sudového vína. Byznys je to velmi výnosný.

Řada lidí i proto nakupuje med raději přímo u včelařů. Za kvalitu jsou ochotni si i připlatit. „Já bych si med v supermarketu nekoupila ani náhodou. Nevěřím tomu, že je to český med. Máme známého včelaře, od kterého si vždycky med koupíme. Ročně spotřebujeme asi patnáct kilo," řekla Blanka Faltýnková z Adamova.