Ve volném čase ale fungují jako nadšení amatérští herci v komunitě Divokého západu ve westernovém městečku v Boskovicích na Blanensku. V sobotu si tam zahráli v unikátním projektu Western Symphony. „Bylo to naprosto skvělé. Spojení hraných scén s kaskadéry na koních a vážné hudby nemělo chybu. Krásně to do sebe zapadlo. A známé filmové melodie v podání orchestru byly velmi silné. Chvílemi jsem měl úplně husí kůži, jak to bylo autentické,“ říká krátce po skončení sobotní hodinové show Jan Machálek.

Šibalsky hned dodává, že zmíněné role při siestě farmářů ani nemuseli se ženou příliš cvičit. „Podobnou pohodu totiž máme i doma, takže jsme to moc trénovat nemuseli. Nebylo to těžké zahrát,“ usmívá se muž v košili, riflích, vestě a nezbytným kloboukem na hlavě.

Za opaskem má repliku revolveru, který podle svých slov dostal na Vánoce. Jeho žena má stylové šaty a klobouk, který si sama vyrobila. „Proč v Boskovicích hrajeme ve westernových přestaveních? Je to jednoduché, protože nás to baví. Už několik let si v boskovickém westernu děláme takové indiánské léto. Prázdninová přestavení jsou naše dovolená a je to fantastické,“ vysvětluje Machálková.

V uplynulých třech sezonách v Boskovicích hrála pod širým nebem stejně jako její muž v unikátním představení Vinnetou. To kopírovalo film z roku 1963 na motivy knihy Karla Maye. Autoři se drželi originálních dialogů i hudby. Na nacházejí sezony pak Boskovičtí koupili práva k další indiánce Poklad na Stříbrném jezeře z roku 1962. Divadelní přestavení má premiéru 5. července. „Hrála jsem postavu indiánky Myší ocásek a pak ještě indiánku z puebla. V Pokladu na Stříbrném jezeře mám úlohu děvečky na farmě a také budu alternovat zase jako indiánka,“ upřesňuje.

Přes léto je na programu bezmála čtyřicet repríz zmíněného představení. Jan Machálek v něm bude hrát mistra Pattersona, který má polovinu mapy k bájnému zlatému pokladu na Stříbrném jezeře. „Pro mě je to splněný sen. Indiánské příběhy mám pod kůží už od dětství a pořád mě fascinují. Zároveň musím na dálku poděkovat vedení a kolegům v práci, kde mi maximálně vycházejí vstříc ohledně směnného provozu. Velký dík patří také celé komunitě westernového městečka v Boskovicích. S manželkou nás přijali perfektně. Moc si vážím toho, že můžeme být součástí unikátního projektu se špičkovými trikovými jezdci, herci a všemi dalšími,“ říká nadšenec.

Kromě hraní ve westernovém městečku jezdí s manželkou také jako průvodce při zájezdech po místech v Chorvatsku, kde se legendární filmy na motivy knih Karla Maye natáčely. Letos poprvé navštíví i Slovinsko a městečko Postojna. Právě v něm vznikly záběry ze snímku Vinnetou Rudý gentleman. „Pojedeme přímo na místo, kde se odehrál filmový souboj náčelníka Apačů Vinnetoua s medvědem, který zranil jeho lásku Rybanu. Chceme tam sehrát podobnou scénu,“ popisuje nevšední výlet Machálek.

S manželkou Zuzanou vychovali tři syny a dceru. V jejich ochotnických stopách, však žádné z dětí nejde. „Ale fandí nám a podporují. Na nové představení Poklad na Stříbrném jezeře by se měli přijet podívat,“ loučí se manželé z Brna.