Kolo je dopravní prostředek. Chůze nudí. Auta smrdí. Kult in-line roste. Je ale na Blanensku kde bruslit?

„Chodíme s přítelem jezdit na silnici, která vede od blanenského ČKD ke Skalnímu mlýnu. Raději ale až večer, kdy se zavřou jeskyně, protože jinak je tam strašný provoz,“ řekla Veronika Koníčková z Jedovnic. Na silnici je nový asfalt sotva pár let. Na bruslích se to tam dá opravdu rozjet. Zároveň je to ale jediná autem dostupná cesta k centru Moravského krasu, k Punkevním jeskyním. Tomu odpovídá i zvýšený provoz hlavně v letních měsících. Ty jsou sezónou i pro in-linisty, kteří se tak ocitají v začarovaném kruhu.

Čím víc turistů, tím víc bruslařů. Silnice k jeskyním, nejdelší a nejhladší in-line dráha na Blanensku, není tak pro bruslaře zrovna bezpečná. „Rok od roku sem chodí bruslit víc lidí,“ uvedla Marie Valášková, recepční hotelu Skalní mlýn. „V létě tu ale jezdí i hodně aut. Ty se bruslařům na úzké silnici špatně vyhýbají,“ dodala.

Bruslaři jako chodci

Bruslaři přitom často ani netuší, že by měli jezdit po levé straně silnice. Z hlediska účastníků dopravy mají totiž stejný status jako chodci. „Pro větší bezpečnost by in-linisti měli být osvětlení a chránění přilbou. Ale narozdíl od cyklistů jim to nepřikazuje zákon,“ doplnila policejní mluvčí Iva Šebková.

Nová cyklostezka, na které se můžou vyřádit i bruslaři, spojila Kotvrdovice s Jedovnicemi. Na hladkém asfaltu se tam kolečka bruslí točí rychle. O to větší problém je zastavit před kopcem těsně u Jedovnic. „Nahoru se to ještě vyjet dá, ale sjet už ne. Obávám se, že by se mi nepodařilo zastavit. Tak radši jezdíme jen na rovince. Ale to si zase dráhu o hodně zkrátíme,“ povzdechla si Koníčková.

Malebnou projížďku nabízí také cesta kolem jedovnického rybníka Olšovec. Tedy pokud se na ní bruslaři dokážou šikovně vyhnout hlubokým dírám v asfaltu. Zato v Boskovicích není pro in-linisti žádná dráha. Musí tak jezdit po ulicích a chodnících.

Místo bruslení koncerty

„Dřív jsme jim umožňovali hrát hokej na kolečkových bruslích na stadionu. Tento rok tam místo toho pořádáme koncerty,“ řekla boskovická místostarosta Jaromíra Vítková. Podle ní město ani v blízké době nehodlá bruslařkou stezku vybudovat.

Moc příležitostí k bruslení nenabízí ani samotné Blansko. Jezdit se dá třeba na Sportovním ostrově Ludvíka Daňka. Ve skateparku tam najdou vyžití hlavně milovníci skoků na bruslích. Na krátké stezce se tu však in-linisti sotva stačí rozjet.

„Plánujeme postavit cyklostezku vedoucí od sportovního ostrova kolem Svitavy až k hlavnímu nádraží. Tam budou moc určitě jezdit i lidé na bruslích,“ řekla Jaroslava Králová, starostka Blanska.

Zatím musí in-linistům stačit blanenské ulice a chodníky. Třeba Jan Komínek z Blanska se po městě pohybuje výhradně na kolečkových bruslích. „Bruslím už víc než pět let, takže nepadám. Ale silnice i chodníky tu jsou pro bruslaře naprosto nevyhovující. Ani jinde v Blansku se moc jezdit nedá,“ doplnil Komínek