„Psy jsem měla ráda od mala. Mou nejoblíbenější rasou je americký stafordširský teriér,“ vypráví devatenáctiletá chovatelka.

Sympatická dívka se psům také snaží pomoci. „V útulku nyní máme šestnáct pejsků a postupně jich přibývá. Především kvůli nezodpovědným majitelům, kterým se pes už prostě nehodí,“ popisuje smutnou situaci Brzobohatá.

Podle ní je také velkým poblémem fakt, že si lidé nechtějí brát starší psy. „Myslí si, že už se nedají vycvičit. Proto mě asi před dvěma měsíci napadlo udělat projekt Poslušný pes útulku, ve kterém chci ukázat, že i starší psy lze v pohodě zvládnout,“ upřesňuje.

Už více jak měsíc se tedy některým psům intenzivně věnuje a její snažení přináší první ovoce. „Devítiletý zlatý retrívr Vigo už složil zkoušku základní ovladatelnosti a tři pejsci získali dvě druhá a jedno čtvrté místo na výstavě kříženců a psů bez průkazů původu ve Vítkově u Opavy,“ prozrazuje chovatelka.

Zajímavý projekt chce mladá dívka představit také dalším lidem. „Na šestnáctého srpna jsme na blanenské přehradě naplánovali akci s názvem Ťapkám naději. Na ní ukážeme výcvik psů z blanenského útulku. Pro pobavení vystoupí také hudební skupina ALL X,“ říká Brzobohatá.

Milovnice psů se může pochlubit zkouškou na výcvik canisterapie. „Ta je někdy nazývána jako léčba se psem. Při této terapii se využívá pozitivního působení psa na člověka. Například staří lidé už mnohdy nechtějí komunikovat s okolím. Prostřednictvím pejska, že na něj mluví, se ale často zase začnou bavit. Pes také pomáhá třeba ochrnutým lidem, kteří si ho rádi hladí,“ vysvětluje dívka.

Pro canisterapii jsou vhodní jen někteří psi. „Pes musí mít kladný vztah k lidem a nesmí být agresivní. Jednoduše to v něm musí být, nedá se to vycvičit,“ říká Brzobohatá a doplňuje, že jednoho vhodného psa pro canisterapii našla i mezi pejsky v útulku. „Jedná se asi o křížence canecorsa a brazilské fily. Nyní chodíme hodně mezi lidi a připravujeme se na canisterapeutické zkoušky. A v budoucnu snad i obyčejný pes z útulku bude lidem prospěšný,“ dodává milovnice psů.