Komentované prohlídky, výstupy na věže, varhanní koncerty či divadelní představení. Nejen to připravili organizátoři v sedmi kostelech na Blanensku při akci nazvané Noc kostelů.

Jak prozradila mluvčí brněnského biskupství Martina Jandlová, nápad otevřít v noci kostely převzali čeští pořadatelé z Rakouska. „Akci Noc kostelů jsme loni pořádali poprvé, a to jen v brněnské a plzeňské diecézi. Letos se však kostely osmadvacátého května v noci otevřou po celé České republice, a lidem se tak zpřístupní na tři sta sedmdesát sakrálních budov,“ uvedla Jandlová

Podle jejích slov bude většina kostelů otevřena od osmnácti hodin až do půlnoci. „V kostelech bude připraven pestrý program, například prohlídky či koncerty, a také se otevřou veřejnosti běžně nepřístupné prostory. Jako symbolické pozvání k návštěvě se ve všech kostelech deset minut před šestou rovněž rozezvučí zvony,“ upřesnila Jandlová. V brněnské diecézi se do noční akce zapojí přes osmdesát kostelů, sedm z nich také na Blanensku.

Adamovský kostel sv. Barbory se jako jediný z Blanenska otevřel v noci návštěvníkům už v loňském roce a zapojí se i do letošního ročníku. „Doprovodný program odstartuje již ve čtyři hodiny odpoledne. Na náměstí před kostelem připravíme soutěže pro děti inspirované Afrikou. Chybět také nebude hudební vystoupení a výklad o Světelském oltáři. V zásobě máme také několik překvapení, víc tedy neprozradím,“ řekl s úsměvem farář Jiří Kaňa z blanenské farnosti, pod kterou kostel v Adamově spadá.

V Blansku bude večer a v noci lidem přístupný dřevěný kostelík, který využívá Církev československá husitská. Jak uvedl tamní duchovní Martin Kopecký, program v kostele začne v sedmnáct hodin divadelním představením. „Dále si také příchozí mohou poslechnout kytarový a varhanní koncert a ve dvaadvacet hodin bude pravá půlnoční bohoslužba ke konci jara, kdy máme přichystané i dárečky, které vyráběly děti. Závěrem celého programu bude od půlnoci adorace, která potrvá podle zájmu návštěvníků, a mezitím budou v kostele znít tiché zpěvy z Taize,“ přiblížil Kopecký. Velkým lákadlem večera podle faráře také bude otevření jinak běžně nepřístupné části blanenského kostelíka. „V devatenáct hodin se budou moci zájemci podívat na kostelní věž a povykládáme si rovněž o historii kostela,“ dodal Kopecký.

Netradiční noční atmosféru mohou zažít také lidé v kostele Panny Marie Bolestné ve Sloupě. Celý program, jenž začíná v devatenáct hodin, je podle tamního faráře Karla Chylíka rozdělen do tří částí. „Vždy v celou hodinu bude čtvrthodinová prohlídka kostela, pak následuje půlhodinové hudební vystoupení, například Sloupského chrámového sboru či Šošůvské scholy, a zbývající čtvrthodinka je věnována ztišení,“ nastínil Chylík, který akci Noc kostelů vítá. „Myslím, že je to dobrá příležitost, jak křesťanství nabídnout lidem, a také kostel v noci vnímáme jinak než ve dne,“ sdělil farář.

V Kunštátu se v pátek večer otevřou dokonce dva kostely. „Přístupný bude od osmnácti hodin až do půlnoci kostel sv. Stanislava a hřbitovní kostel sv. Ducha,“ sdělil z kunštátské farnosti kněz Tomáš Koumal. Ten doplnil, že se při této příležitosti příchozí také mohou v kostele sv. Stanislava podívat na věž a pod hřbitovním kostelem do krypty. „Tam je umístěna rodinná hrobka posledních majitelů kunštátského panství,“ upřesnil Koumal.

Do Noci kostelů se zapojí také kostel sv. Kateřiny v Šebrově-Kateřině a křtinský kostel Jména Panny Marie. V něm bude podle místního faráře Jana Peňáze na programu nejen prohlídka kostela, ale také výklad o soše Panny Marie křtinské a zcela nově bude otevřena zahrada.