Špatné parkování, krádeže, vandalství či sprejerství. Při odhalování těchto přestupků či trestných činů pomáhají policistům kamery.

V Boskovicích kamerový systém používají policisté už od roku 1999. „Nyní máme po městě asi dvanáct kamerových bodů. Měsíčně nám kamery pomáhají odhalit kolem pěti set přestupků,“ sdělil ředitel tamní městské policie David Krátký a doplnil, že kamery také modernizují. „V květnu došlo k poškození jedné kamery umístěné na rohu budovy Muzea Boskovicka. Podle servisní firmy se kamera nedá opravit, takže jsme koupili novou a už je na svém místě,“ řekl Krátký.

Nová kamera bude již zapojena do digitálního systému Omnicast a bude zvládat automatický pohyb po předvolené trase. „To znamená, že už bude dopředu naprogramovaná její dráha a strážník na ni nebude muset sahat,“ upřesnil Krátký a dodal, že nová kamera stála přes sto tisíc korun. Podle Krátkého by v Boskovicích mělo kamer být více. „Víme ještě tak o pěti až šesti místech, kde by se nám kamery hodily. Je to však otázkou peněz,“ dodal Krátký.

Více kamer ve městě by uvítala také boskovická místostarostka Jaromíra Vítková. „Kamerový systém je určitě přínosný. Bohužel je někdy problém, že se nekvalitní záznam nedá použít jako důkazní materiál a že kamery nevidí za roh, takže na některých místech by bylo potřeba více kamer. Přesto ale každý rok do kamer investujeme a systém se postupně snažíme dobudovávat,“ sdělila Vítková.

Blansko nyní sleduje osm kamer. „Do konce roku ještě nainstalujeme jednu kameru na náměstí Svobody,“ uvedl zástupce ředitele městské policie Martin Lepka. Podle něho jim kamery značně pomáhají při odhalování vandalství a dopravních přestupků. „Denně díky kamerám řešíme kolem deseti případů špatného parkování nebo zákazu vjezdu,“ dodal Lepka.

Od září budou mít kamery také v Adamově. „Nyní máme jednu webkameru na koupališti. Ta ale slouží pro lidi, aby se na internetu mohli podívat, jestli je koupaliště otevřené a kolik je tam lidí,“ řekl starosta Jiří Němec a doplnil, že do konce prázdnin budou v Adamově nainstalovány tři nové kamery, které budou sledovat Ptačinu, a jejich záznam budou vyhodnocovat policisté. „Tuto lokalitu se chystáme opravit, takže jsme se rozhodli ji kvůli vandalům více sledovat,“ sdělil Němec. Kamery podle něj město přišly na padesát tisíc korun.