Naopak hezkou nadílku si z lesa nedávno odnesla Tereza Krátká. „Vyrazila jsem kousek za Brno a měla jsem štěstí,“ sdělila Brňanka.

Brňané dnes mohou podepsat petici za záchranu Moravské Amazonie.
Lidé se snaží zachránit Moravskou Amazonii. V centru Brna podepisovali petici

I zatím neúspěšní houbaři mají podle mykologa Vladimíra Antonína naději. „Loňský rok byl velice suchý a houby se bohatě objevily až na podzim. Ještě je celý říjen, takže je otázka, zda nezačnou růst. Nějaké náznaky jsou, ale jsem skeptický,“ poznamenal.

• Přestože byl v kraji v létě deštivo, na jižní Moravě je hub pomálu.

• Více úlovků najdou lidé v lesích směrem na Vysočinu.

• Houbaři na podzim vyrazí místo do listnatých spíš do jehličnatých lesů.

• Rostou hřiby, holubinky, klouzky i bedly.

Dodal, že podzimní houbařská sezóna se stěhuje do jehličnatých lesů. „V listnáčích na jihu Moravy už toho moc není,“ poznamenal.

Podle vedoucího polesí Vranov u Brna Iva Březiny je letos více hub než před rokem, rostou hlavně hřibovité. „Kolem Vranova jsou spíše sušší stanoviště. Není tady tolik hub jako když se jede směrem na Vysočinu. Jsou například kolem Lysic. Ale i u nás není problém najít hřiby, lidé ale musí víc hledat,“ konstatoval.

Houby. Ilustrační foto.
Z lesů si Češi loni odnesli houby za 3,5 miliardy. Přesto nešlo o rekordní rok

V lesích okolo Habrůvky na Blanensku lidé na houby narazí. „Jsou spíš ve smrkových lesích. Rostou všechny, ale v menším množství. Běžné houby jako jsou holubinky nebo klouzky. Teď je docela dost bedel, václavky ještě nezačaly,“ řekl polesný Jaromír Halámka.