„Nejkritičtější situace byla na Křetínce kolem včerejší půlnoci. V ranních hodinách už šla pak hladina řeky dolů,“ přiblížil situaci Marek Viskot z Povodí Moravy. Řeka Svitava se včera vylila na silnici mezi Lhotou Rapotinou a Oborou, kde odklonila dopravu. Problémy naděla jeskyňářům i řeka Punkva. Ti museli dnes v kvůli rozvodněné řece zrušit prohlídky v Punkevních jeskyních.

Adrenalinovou noc se čvrtka na pátek zažili lidé v blízkosti říčky Křetínky na Letovicku, kde vodohospodáři vyhlásili druhý povodňový stupeň stejně jako na odtoku boskovické přehrady Bělá. Hladina řeky Křetínky nad letovickou přehradou vystoupala mezi obcemi Horní a Prostřední Poříčí až na hranici stočtyřiadvaceti centimetrů.

„Voda až do půlnoci stoupala. Chybělo málo a vylila se z koryta. Naštěstí to dobře dopadlo,“ řekl starosta Prostředního Poříčí Jiří Michalovský s tím, že v obci mají při zvýšeném průtoku problémy. „Máme zde jeden neregulovaný úsek, kde při větší vodě jsou problémy. Jednáme s Povodím Moravy o jeho úpravě,“ dodal. Horko bylo lidem i v sousedním Horním Poříčí. Hlídku u rozvodněné Křetínky drželi tamní celou noc.

„Nejkritičtější situace u nás byla kolem půlnoci, pak už to bylo dobré. Když nebude moc pršet, mohli bychom už druhý stupeň povodňové aktivity v nejbližší době odvolat,“ poznamenala starostka Horního Poříčí Marcela Kobylková. Rozvodněnou Křetínku zkrotila letovická přehrada, která zastavila nápor přitékající vody. Pod přehradou už zvýšený průtok nedělal vodohospodářům moc starostí.

PŘINÁŠÍME FOTOGRAFIE Z RŮZNÝCH MÍST ŘEKY SVITAVY A ŘÍČKY KŘETÍNKY:PODÍVEJTE SE ZDE

„Průtok zde kolísá. Řeka je na hranici jednoho metru a má klesající tendenci,“ nastínil situaci Marek Viskot z Povodí Moravy.
Druhý stupeň povodňové aktivity hlásili vodohospodáři dnes na odtoku z boskovické přehradní nádrže Bělá. „Celou situaci monitorujeme. Aktuální situaci jsme dali na vědomí občanům na internetových stránkách města Boskovice,“ sdělil tajemník povodňové komise Petr Novák z Boskovic.

PODÍVEJTE SE NA AKTUÁLNÍ DĚNÍ NA POVODÍ JÍŽNÍ MORAVY A NA ON-LINE PŘENOS: ZDE

Mezi obcemi Lhotou Rapotinou a Oborou na Blanensku vystoupila řeka Svitava z koryta a zaplavila silnici. Silničáři tento úsek uzavřeli. Do Obory se nyní řidiči dostanou přes Skalici a Jabloňany. „Řeka se vylila z železničním přejezdem. Na silnici je asi třicet centimetrů vody. Na Křetínce už ale hladina vody klesá, takže by se situace měla zlepšit,“ řekl starosta Lhoty Rapotiny Josef Musil.

V podzemí Punkevních jeskyní měli ráno také plno práce s velkou vodou. Správa jeskyní dnes zrušila prohlídky turistů. „Vodu v jeskyních jsme regulovali zvýšeným odpuštěním přes stavidlo. V jeskyních je teď spousta bláta. Prohlídky na dnešní den proto rušíme.

Jak to bude o víkendu zatím ještě není jisté. Stejně jako to, kdy se po jeskyních lidé opět projedou na lodičkách, řekl Hynek Pavelka z Punkevních jeskyní. Stav na vodních tocích na Blanensku by mohl v příštích dnech zkomplikovat déšť, který meteorologové hlásí na celý víkend.

AKTUÁLNÍ DĚNÍ NA VODNÍCH TOCÍCH JÍŽNÉ MORAVY

Stavy vody a průtoky na vodních tocích v pátek.

Stanice: LG Prostřední Poříčí
Tok: Křetínka

křetínka

Stanice: LG za Adamovem
Tok: Svitava
tok Adamov

Stanice: LG Letovice
Tok: Svitava
svitava etovice