Pětice kamarádů z 8. A třídy Adriana Holasová, Markéta Kolářová, Vojtěch Vázler a Lukáš a Vojtěch Trmačovi se o komiksové soutěži, kterou už po sedmé pořádala organizace Člověk v tísni, dozvěděla od učitelky Lenky Němečkové. „Rádi kreslíme a soutěž se nám zalíbila,“ říká Vojta Vázler.

Společně vymysleli příběh na téma Soutěž nebo spolupráce? Figurují v něm šílený vědec, kotě, které vyroste do obludných rozměrů a parta dětí, co nezaváhá a zachrání město před záhubou. „Děj jsme vymýšleli všichni. Komiks pak nakreslil především Lukáš,“ přiblížila jejich spolupráci Adriana Holasová.

Práce zabrala asi tři týdny. „Ani jednou jsme se nepohádali,“ dodává Markéta Kolářová.

Když je organizátoři soutěže pozvali do Prahy, měli z toho velkou radost a nad tím, jak se umístí ani nepřemýšleli. Užili si výlet do hlavního města i druhé místo ve své kategorii. Zaujaly je i některé výtvory jejich soupeřů. „Nejvíc komiks Malá a velká panda. Ten se umístil na první příčce v internetovém hodnocení,“ prozradil hlavní ilustrátor Lukáš Trmač. Marmel v internetovém hlasování získal třetí místo.

Školáci z Olešnice obstáli ve velké konkurenci víc než tří set komiksů a už se těší na další ročník. „Malujeme a kreslíme dost. Určitě se zúčastníme i příští rok,“ říká za všechny Markéta Kolářová.