Jeho autorkou je Pavlína Šváchová, mimo jiné držitelka ocenění Best in design od Czech Design Award. Pietní artefakt navrhovali studenti výtvarných umění v Praze. Letos ve dvanáctitisícovém městě nahradí stávající dětské hroby, které jsou dlouhodobě v zanedbaném stavu. Deník o tématu psal na podzim už TADY.

Změna má město přijít na částku kolem tří set tisíc korun. Více než třetinu se už podařilo vybrat ve veřejné sbírce. „Moc se mi to líbí. Balvany ve mně evokují svět a křehké bubliny duše dětí, které ze světa rychle odešly a přece tu něco zanechaly. Moc povedené,“ popsal vítězný návrh na sociální síti Jana Horáková.

Vyšší částky najdou lidé na Blanensku na složenkách, které jim letos dorazí v souvislosti s placením daně z nemovitosti.
Daň z nemovitosti na Blanensku. Deník zjišťoval, kolik nově zaplatíte za byt

Pět set korun poslala do sbírky například Jitka Popelářová. „Je to důležité místo pro rodiče a blízké, kteří přišli o dítě,“ okomentovala svůj dar žena.

Podle zástupců města pietní místo nahradí v této části boskovického hřbitova stávající dětské hroby v neutěšeném stavu. Do budoucna by mělo sloužit jako klidné místo, kde rodiče nenarozeného nebo zemřelého dítěte najdou potřebné smíření a rozloučení. Za projektem stojí Spolek za rozvoj architektury Boskovic.

„Stávající dětské hroby z padesátých let jsou bohužel již delší dobu v žalostném stavu. Starali se o ně doposud v rámci dobrovolné pomoci starší lidé z farnosti, kteří na jejich alespoň zevrubnou údržbu fyzicky již nestačí a na jejichž přání se tohle téma začalo řešit,“ sdělila za zmíněný spolek Vladěna Koudelková.

Boskovičtí už znají vítězný návrh pomníku na městský hřbitov. Nahradí zanedbané dětské hroby.Boskovičtí už znají vítězný návrh pomníku na městský hřbitov. Nahradí zanedbané dětské hroby.Zdroj: Se souhlasem města Boskovice

Dodala, že k zanedbaným hrobovým místům nejsou evidovány žádné smlouvy. Osobně se setkali s příběhy lidí, kteří tam mají například sourozence. Přesné místo pohřbení ale již bohužel není známo a není možné je dohledat.

Záměrem bylo navrátit tomuto místu zpět důstojnost, kterou si bezpochyby zaslouží. Věřím, že by se mohlo povést,“ dodala Koudelková.