Neukáznění řidiči nedodržují povolenou rychlost ve středu obce, na silnici mezi Boskovicemi a Vratíkovem. A ohrožují tím chodce. „Předloni tam při dopravní nehodě umřel jeden z místních. Nechceme, aby se stalo další neštěstí. O to, aby bylo na silnici bezpečněji, usilujeme nejméně pět let, ale výsledek nikde. Už si nevíme rady," posteskla si předsedkyně tamního osadního výboru Zdeňka Fialová.

130kilometrů za hodinu. Až takovou rychlostí často jezdí řidiči ve středu Hrádkova, na silnici mezi Boskovicemi a Vratíkovem. Měli by tam však dodržovat osmdesátku.

Hrádkovští chtěli prosadit, aby policisté zhruba na šestisetmetrovém úseku, za prvním domkem od arboreta Šmelcovna až po odbočku k chatové oblasti, dali značku povolující padesátikilometrovou rychlost. Nebo alespoň sedmdesátku. To ale nebylo možné. „Bývalá tajemnice městského úřadu nám vysvětlila, že to nějak souvisí s územním plánem, ale dosud tomu nerozumím. Na silnici je opravdu nebezpečný a velmi hustý provoz, i když policie tvrdí opak. Jakmile se auto vyjíždějící z vedlejší silnice zařadí na hlavní, hned má další auto za zády. Problémy se zařazením mají i autobusy, které se potřebují dostat z autobusové točny," popsala situaci Zdeňka Fialová.

Podél silnice mají strach chodit i maminky s dětmi. „Máme dva syny a samotné je na silnici vůbec nepouštíme. Řidiči tam jezdí jak blázni. Spousta dětí však tudy chodí na autobus. Je na zaplakání, že to kompetentní orgány nezajímá," řekla Lenka Ševčíková z Hrádkova.

Stejného názoru je i další obyvatel Hrádkova Jaroslav Kovář. „Značku omezující rychlost bychom tam chtěli vidět všichni. Nedaleko je cyklostezka, kde je značek spousta, tak nechápu, proč to v centru obce nejde. Podél silnice jsou kromě toho nové rodinné domy, děti tam chodí po nezpevněné krajnici. Je do očí bijící, že tam město už dávno nepostavilo chodník," popsal Kovář.

Místostarostka Boskovic Jaromíra Vítková ale sdělila, že na chodník už je vypracovaná projektová dokumentace a nové vedení města by jej mohlo nechat postavit již v příštím roce.

Podle vedoucího dopravního inspektorátu v Blansku Martina Zajíčka silnice není podle statistik místem častých dopravních nehod, a proto tam omezení rychlosti není nutné. „Intenzita provozu není vysoká," řekl Zajíček.

Přehodnotit dopravní situaci však podle něj pomůže monitoring, který radnice chystá spolu s krajským ředitelstvím policie. „Pak budeme například vědět, kolik aut místem projede," upřesnila Vítková. Policisté také doporučili umístit na silnici značku Křižovatka s vedlejší pozemní komunikací a Jiné nebezpečí s dodatkovou tabulkou se symbolem pro chodce.