V mládí musel narukovat do maďarské armády a říkalo se o něm, že spolupracuje s Němci. „Lidé o něm tvrdili, že patřil k SS a podobně, to ale nebyla pravda,“ řekl letovický historik Karel Synek. Kálnoky byl sice i v německé armádě, ale dezertoval.

Rod Kálnoky• Pochází z Uher, v 19. století se usadili v Letovicích
• Má panství v Číčově na Slovensku.
• Potomci posledního hraběte žijí v Austrálii.


Po komunistickém převratu v roce 1948 žil Kálnoky v Austrálii. „Tehdy mu stát zabavil všechen majetek a vrátili mu před patnácti lety jen zámek bez pozemků,“ popsal Synek.

Rod Kálnoky pochází z Uher a v Letovicích jeho příslušníci žili víc než sto let. Alexandr Kálnoky podporoval letovickou nemocnici v klášteře milosrdných bratří a pomáhal v její obnově po roce 1989. Za tuto činnost získal před pěti lety cenu Celestýna Opitze.

Dřív k zámku patřily také pozemky a lesy, byl tam také pivovar. Za dobu, kdy v Letovicích rod Kálnoky žil, vystavěli v zámku jízdárnu a unikátní park. V roce 2004 prodal hrabě objekt s parkem Bohumilu Vavříčkovi. „Zámek byl ve velmi špatném stavu, těsně před spadnutím. Hrabě se o něj příliš nestaral, protože zde nežil, a navíc rekonstrukce by pro něj byla náročná, “ sdělil Vavříček.

Kálnoky si přál být pohřbený v Letovicích. Zemřel v loňském roce a urnu s jeho ostatky převezmou v Letovicích. „Slavnostní pohřeb se bude konat na konci května v kostele svatého Václava, po obřadu bude následovat mše,“ informoval starosta města Vladimír Stejskal.

TEREZA HANUSOVÁ