Ti, kteří se chystají vyrazit do lesa s nadějí, že se budou vracet s plnými košíky, budou potřebovat hodně trpělivosti a štěstí. Hříbků je zatím v okolí Blanska poskrovnu.

„Někde samozřejmě houby rostou, ale není to žádná velká sláva,“ uvedl zkušený houbař a vydavatel stejnojmenného časopisu Petr Müller z Blanska.

Důvodem je podle něj nedostatek vydatných jarních dešťů. Ten trápil především jižní Moravu a kvůli tomu právě na Blanensku houby nerostou tolik jako v jiných částech republiky. „Jinde jsou na tom o dost lépe. Hodně hub roste v Čechách, například v Krušných horách, ale také v Jeseníkách či Beskydách,“ dodal Müller.

Přesto houbaři mohou narazit na pěkný úlovek. Například Eva Nečasová z Blanska našla před pár dny krásného křemenáče u Kuniček.

„V tomto období lze nejčastěji objevit především hřiby kováře, muchomůrky růžovky, které patří rovněž k jedlým a oblíbeným houbám, nebo holubinky, těch je docela dost. Dobrá je například holubinka namodralá,“ vyjmenoval Müller.

S prázdnou z lesa nechodí hlavně ti, kteří vědí, kam jít. „V okolí Blanska teď houby příliš nerostou, protože nemají dostatek vody. Samozřejmě jsou ale experti, kteří vědí, kam se vydat. Ti teď chodí většinou do dubových lesů,“ míní houbař Michal Král z Blanska.

Kdo ví, kam za houbami vyrazit, chodí podle něj třeba k adamovským stráním. „Ale kolem Blanska, například v Hořicích nebo v Podlesí, se nic moc objevit nedá,“ dodal.
Müller i Král se shodují na tom, že na tu pravou houbařskou sezonu si budou muset houboví nadšenci ještě nějakou dobu počkat. „Tak na konec července nebo srpen,“ dodal Král.

ILONA DOBROVOLNÁ