Natočit si budík na časnou ranní hodinu a za svítání už chodit s košíkem po lese. Také lesy na Blanensku jsou v těchto dnech plné houbařů. Sezóna hub začala podle mykologů před čtrnácti dny a nějakou dobu zřejmě ještě potrvá.

„Nejvíc lidí přichází přirozeně po víkendu, už dva pondělky se nezastavím. Houbaři tu stojí ve frontách, ani nestačím brát telefony. V současnosti chodí hlavně s holubinkami a sem tam nosí i růžovky, jestli je náhodou nezaměnili s muchomůrkou tygrovanou,“ popisuje mykolog Alois Vágner z Houbařské poradny Moravského zemského muzea v Brně.

Ještě porostou

V letošním deštivém létě se houbám daří a mykologové jsou přesvědčeni, že hlavní nápor ještě neskončil. „V tomto roce je hub opravdu extrémně hodně a i když se to nedá přesně odhadnout, očekáváme, že sezóna ještě nějaký týden potrvá. Na to, jestli porostou, působí mnoho faktorů. Rozhodující je vlhkost vzduchu, houby totiž tvoří z devadesáti procent voda, vliv má ale i teplota vzduchu a půdy,“ vysvětluje Vágner.

Vyrazit si pro největší letošní úlovek do jehličnatých nebo listnatých lesů? Podle Aloise Vágnera je to jedno. „Druhů hub je hodně, z toho mnohé jsou vázané na určité dřeviny. Nedá se proto říct, že by rostly víc v listnatých nebo smrkových porostech,“ přibližuje mykolog.

close zoom_in

Letošní houbovou sezónu si pochvaluje například Radim Kubík z Olomučan (viz fotografie vlevo). Houby hledá nejčastěji v okolí svého bydliště. „Na houby chodíme hlavně v okolí Olomučan směrem na Rudici nebo na Nový Hrad. A oproti jiným rokům jich letos roste opravdu hodně. Bedle už pomalu ani nesbíráme, těch už jsme přejedení a praváky zpracováváme na zimu. Nakrájíme je, podusíme a směs zmrazíme. Potom ji použijeme třeba jako základ na polévku,“ říká Kubík.

S otravou k lékaři

Nejen příjemný gurmánský zážitek může lidem přinést houbaření. Po snědení jídla, které si houbaři uvaří z nejedlých hub, můžou skočit až v nemocnici.

„V tomto roce jsme měli už několik otrav z hub. Po snědení nejedlé houby k nám přijíždí jednotlivci, i třeba manželské páry. A vzhledem k tomu, že těchto případů je samozřejmě tím víc, kolik lidí sbírá houby, může přiotrávených lidí s letošní nadílkou ještě přibýt,“ uvádí primářka Interního oddělení Boskovické nemocnice Zuzana Šedrlová.

Zvracení, průjem, točení hlavy i vidiny. Tyto příznaky můžou podle lékařky potkat houbaře po snědení otrávené houby. „Pokud lidé přijedou do nemocnice včas, tedy zhruba šest až dvanáct hodin po tom, co houbu sní, čeká je nejdřív výplach žaludku, pak dávky živočišného uhlí a pak následná léčba podle toho, o jaký konkrétní druh houby se jedná,“ popisuje Šedrlová.

Nejen s otravou však přijíždí houbaři do boskovické nemocnice. „Také se nám stává, že sem přijedou lidé jen pro jistotu s tím, že je pobolívá břicho. Houby jsou totiž těžko stravitelné, hlavně, když se s nimi lidé přejí večer,“ dodává primářka.