Po letním půstu, kdy bylo sucho, se už letošní houbařská sezona rozjela naplno. Do lesů v okolí obce Suchý a Benešov vyrazili například Šimečkovi z Brna. „jsme tip od švagra, že rostou. Jeli jsme skoro padesát kilometrů, tak doufám, že to bude stát za to," usmíval se před začátkem houbařské výpravy Radek Šimeček.

Koše suchohřibů

O tři hodiny později se Šimečkovi vrací k autu s koši plnými suchohřibů. „Paráda. Bylo to moc fajn. Opravdu rostou. Vyvětrali jsme se, děti to bavilo. Jak přijedeme domů, uděláme si hned z hříbků praženici. Zbytek podusíme a dáme do mrazáku. Houby dáváme pak pod maso," řekl muž.

Podle houbaře Vladimíra Šenkýře z Blanska jsou v těchto dnech pro sběr hub na Blanensku ideální podmínky. Obzvlášť ve smrkových lesích. „Už jsem tomu moc nevěřil. V létě bylo sucho a houby nerostly. Čekal jsem na houby bídný podzim. Naštěstí se to otočilo a rostou. Nejdřív začaly hřiby dubové a pak smrkové. A suchohřiby. Ty teď začínají na Blanensku růst ve velkém. Mě osobně nejvíc chutná bílá polévka ze hřibů. Se smetanou. To je lahůdka," uvedl Šenkýř, který je členem České mykologické společnosti a přispívá do Mykologického sborníku.

Davy houbařů v lesích ovšem příliš rádi nevidí lesníci a v rezervacích také ochranáři. Vadím jim více aut, více odpadků a hluk v lese. Někteří z houbařů také nerespektují zákazy vjezdu a často zajíždějí hlouběji do lesa. „Auta v rezervacích jsou samozřejmě letitý nešvar. Neukázněným řidičům můžeme dát na místě pokutu až tisíc korun. Přesto se ve většině případů snažíme vše nejprve řešit domluvou," uvedl vedoucí správy Chráněné krajinné oblasti Moravský kras Leoš Štefka.

Podle vedoucího polesí Habrůvka Jaromíra Halámky ze Školního lesního podniku Masarykův les Křtiny lesníci letos zatím s neukázněními houbaři zásadní problémy nemají. „Na většině lesních cest, kde by řidiči mohli zablokovat provoz lesní techniky, máme závory. Občas se stane, že na menších cestách někdo vjede hlouběji do lesa. Většinou to řešíme domluvou. Pohyb většího množství lidí v lese stresu zvěř, ale to je každý rok, když začnou růst houby," dodal Halámka.

Spíše než pokutu od lesníků riskují řidiči, kteří nechají auto na silnici u lesa, že ho někdo vykrade. Policisté na Blanensku zatím v poslední době žádný podobný případ nezaznamenali, ale podle policejní mluvčí Ivy Šebkové je to otázka několika dní. „Vykradená auta nám houbaři na Blanensku hlásí každý rok. Základem je nenechávat v autech nic cenného. Odmontovat navigace batohy a tašky nenechávat v autech. To vše zloděje láká. Stačí jim okamžik a auto vykradou," poznamenala Šebková.

Pozor v terénu

Podle Vladimíra Šenkýře by si houbaři měli dávat pozor i na pohyb v terénu. „Léto bylo hodně suché. Do toho zapršelo. Pod houbařem se klidně může utrhnout kus břehu. Nebezpečné jsou také pády stromů. Lidé by neměli pohyb v lese podceňovat," myslí si Šenkýř.

Houbaři by také neměli podcenit klíšťata a do lesa se vyzbrojit repelentem. Podle hydrometeorolo­gického ústavu platí nyní mírný stupeň aktivity klíšťat. „I když jsou klíšťata nyní méně aktivní, měli by lidé před vycházkou do lesa použít repelent. V lese si nesedat ani nelehat do trávy. Po příchodu domů by se pak měli prohlédnout, zda nemají na sobě klíště," radí odborníci.