„Pamatuji si, jak hotel ještě fungoval. Pak se nějak střídali majitelé a postupně to šlo do kytek. Velen se měl opravovat a plánovalo se tu snad nějaké bydlení pro důchodce? Už nevím. Zavřený je dlouho. Nemám problém s tím, že ruina zmizí a rozšíří se sportovní areál. Za mě nemělo zchátralý hotel smysl opravovat,“ řekl Deníku Pavel Žídek z Boskovic.

Demoliční práce podle stavbyvedoucího Radka Sedláčka pokračují zatím hladce. „Na bourání několikapatrové budovy hotelu jsme přivezli větší bagr. Ale nakonec stačilo kratší rameno. Delší, šestadvacetimetrové, jsme použít nemuseli,“ informoval Sedláček.

Bagry už budovu hotelu zbouraly. Stejně jako kotelnu s garáží a prostory bývalé diskotéky. Zbylo jen několik obvodových zdí. Nyní přijde na řadu třídění, drcení a odvoz suti. „Hotel byl bytelný. Měl železobetonovou konstrukci vyplněnou betonovými bloky. Suť vydrtíme a zrecyklujeme. Materiál využijeme na zpevnění upravené volné plochy. Zlikvidovat musíme také základy starých objektů. Nebezpečný odpad tu nebyl. Jen střešní krytina obsahovala asfalt. Tu vytřídíme do kontejnerů a odveze se na skládku,“ dodal Sedláček.

Akce Zet

Rozpočet demolice počítá s 3 500 tunami stavební suti. Práce mají skončit do 20. prosince a bourání přijde městský rozpočet na zhruba 2,7 milionu korun s daní. Hotel postavili Boskovičtí v takzvané Akce Zet v sedmdesátých letech minulého století. Slavnostně ho otevřeli 24. června 1977. V sousedství stál lihovar. Majitelé se u pozemků pod těmito stavbami od devadesátých let střídali jak na běžícím pásu. Nakonec plochy se zchátralým hotelem a lihovarem získal advokát Jan Paroulek. Ruina lihovaru šla k zemi v roce 2005.

Velen byl od roku 2012 zavřený a právě Paroulek ho chtěl před šesti lety restartovat. Plánoval v něm fitness, masáže, saunu, restauraci a komfortní bydlení. Se svými plány obeznámil i vedení města. Nabídl mu bližší spolupráci. Poblíž se totiž nachází sportovní areál Červená zahrada, a bylo možné vytvořit zajímavý komplex pro sportovní vyžití a relaxaci.

Z plánů nakonec sešlo. Město nejprve vykoupilo v Červené zahradě areál Dvořáčkova mlýna a později se dohodlo i s Paroulkem. Za zhruba hektarovou plochu mu zaplatilo ve třech splátkách 30 milionů korun. Paroulek navíc získal parcely mezi ulicemi Svatopluka Čecha a Absolonova na okraji Boskovic v hodnotě přes dva miliony korun.

Ve Velenu fungovala v letech 1983 až 1992 také kinokavárna. Za stoly si promítání tehdy mohlo vychutnat bezmála sedmdesát lidí. „Kinokavárny byly i v jiných městech. Ale Velen byl výjimečný v tom, že se tam podávalo jídlo v hotelové stylu. Jinde maximálně párek, klobása nebo něco ve stylu bufetu. V Boskovicích to na tu dobu bylo z mého pohledu svým způsobem dost nóbl. Pro hotelové hosty se jednalo o příjemné zpestření pobytu. Místní zase promítání spojovali s rodinnými oslavami nebo tam chodili s dětmi za odměnu na pohár a pohádku. Nebo když přijela návštěva, tak se chtěli pochlubit, vzít je za kulturou a dobrým jídlem,“ zavzpomínal Miroslav Novotný, který v tamní kinokavárně léta promítal.