Jachimiáková podle svých slov však zásadní změny nechystá. „S trochou nadsázky se dá říct, že lidi změnu ve vedení ani nepoznají. Provozuji dvě podobné ubytovny v Brně, takže mám v této oblasti letité zkušenosti," oznámila.

O problémech, se kterými se Dukla před pár týdny potýkala kvůli platební neschopnosti Dzhanseverové, podnikatelka věděla. „Špatnou pověst hotelu beru v prvé řadě jako výzvu. Žádné odpojování energií se určitě opakovat nebude," slíbila Jachimiáková.

V to, že podnikatelka své sliby dodrží, doufá třeba jeden z nájemníků Bohumil Volný. „Nejdůležitější je, aby nám nezvýšila nájem. Už platíme až moc na to, kolik problémů neustále řešíme. Hodně sousedů říká, že v opačném případě by si okamžitě začali hledat ubytování jinde," upozornil muž.

Na první kroky nové provozní netrpělivě čeká i nájemnice, která si nepřála zveřejnit své jméno. „Byla by slušnost, kdyby se s námi sešla a na rovinu vysvětlila, co nás čeká. Nejsem sama, kdo má strach, co se bude dít dál," přiznala.

Výběrového řízení se zúčastnila i dočasná provozní Lucie Hofmanová se svým společníkem Enverem Smajlim. „Velice nás mrzí, že jsme neuspěli. Bohužel jsme nebyli schopní městu nabídnout více peněz," konstatovala.

V krátké době, kdy dvojice Duklu vedla, se podle ní situace v ubytovně velmi zlepšila. „Hlavně pan Smajli se zasadil o to, že jsme z vlastních prostředků nakoupili nové koberce, vymalovali a prostě začali dělat pořádek," uvedla Hofmanová.

Změny si všiml i Volný. „Do ideálního stavu to zatím mělo pořád daleko, ale je pravda, že se alespoň začalo něco dít," uznal.

Jejich zásluh si je vědomé i vedení města. „Ceníme si toho, co pro hotel udělali a jak městu v tíživé situaci pomohli. Na druhou stranu se ale musíme řídit pravidly veřejné soutěže. Jachimiáková nám prostě nabídla za nájemné sto tisíc korun měsíčně, tedy čtyřikrát víc než Hofmanová," vysvětlil blanenský starosta Lubomír Toufar.

Blanenští do budoucna počítají ve středu města se stavebními úpravami. Ty se mají dotknout i hotelu Dukla a jeho okolí. V lednu začnou pracovat na studii, která se zaměří na úpravy v dané lokalitě. „Jeví se několik možných variant, od rekonstrukce až po demolici hotelu. Může se stát i to, že třeba už příští rok město vyhlásí výběrové řízení a v případě zájmu se ihned začne jednat o dalším využití," řekl vedoucí stavebního úřadu v Blansku Petr Rizner.

Záměrům vedení Blanska odpovídá i nová nájemní smlouva. „S Jachimiákovou jsme ji podepsali na dobu neurčitou, protože nevíme, kdy se nám podaří v této záležitosti posunout dále. Smlouva má tříměsíční výpovědní lhůtu," dodal blanenský starosta.