Skončí srovnaná se zemí, opraví ji nový majitel a nebo bude chátrat dál? Nastínit, co bude s chátrající budovou dál, má dražba. V ní se sedmadvacátého září rozhodne o novém majiteli hotelu. Usilovat Duklu bude také vedení města. Blanenští totiž mají obavy, aby hotel nekoupil někdo, kdo tamní místnosti pronajme sociálně nepřizpůsobivým li­dem.

Dražba Dukly je v Blansku nyní velmi žhavým tématem. „Máme strach, že do hotelu nový majitel nastěhuje sociálně nepřizpůsobivé lidi a ve městě se tak zvýší kriminalita. Už teď se do Blanska stěhují Rómové z brněnského Cejlu. Třeba v sídlišti Zborovce jich je asi třicet a začínají být problémy,“ obává se Markéta z Blanska, která neprozradila své příjmení.

Vedení města má zatím zprávy jen o dvou rodinách, které se do Blanska přistěhovaly. „Komu majitelé své byty pronajmou, to neovlivníme. Protože se ale ve městě obavy z příchodu sociálně nepřizpůsobivých lidí šíří, budeme se snažit Duklu ve dražbě získat,“ řekl blanenský starosta Lubomír Toufar a upozornil, že s tímto rozhodnutím musí ještě souhlasit rada a zastupitelé. Ti k jednání zasednou příští týden.

Pokud se stane novým majitelem hotelu Blansko, má připravené hned tři varianty, co s ním. „Nejideálnější je budovu zbourat a propojit tak náměstí Republiky, kde Dukla stojí, s náměstím Svobody, pěší zónou a podzámčím,“ nastínil Toufar. Další možností je budovu upravit. Dělníci například sníží ubytovací část o několik pater. „Třetí variantou je prodat hotel strategickému zájemci, který ji a okolí vylepší. Dukla je totiž ostudou města,“ dodal starosta.

Ve hře je i fitness

O Duklu má zájem i firma Athina. Ta má hotel pronajatý zhruba pět let. Uvnitř funguje levné ubytování, vinárna s diskotékou či prodejny s oděvy. „Abychom mohli v Dukle provozovat hotel, museli jsme do něj investovat čtyři miliony korun. Opravili jsme některé pokoje a další prostory. Tyto peníze nám nikdo nevrátí,“ upozornil jednatel Athiny Arman Babajan. Pokud hotel vydraží, chce jej kompletně spravit. S novou fasádou tak bude budova vypadat jinak. „Chceme dát Dukle úroveň, aby byla tříhvězdičkovým hotelem. Počítáme také s restaurací,“ dodal Babajan. Majitelé Athiny zvažují také udělat v Dukle téměř třicet bytů, které pronajmou. Ve hře je i fitness centrum.

Hotel Dukla dříve vlastnil státní podnik Hotely a restaurace, který je v likvidaci. Před devíti lety jej vydražila společnost Galaxie, která ovšem skončila v konkurzu. „Galaxie za hotel nikdy nezaplatila, takže vlastnictví nikdy nevzniklo. Protože se tehdy rozběhla soudní mašinerie o to, komu hotel patří, konkurz trval příliš dlouho,“ popsala správkyně konkurzní podstaty Yvona Malířová. Ta převzala Duklu letos v dubnu. Než se hotel dostal do dražby, nikdo jej koupit nechtěl.

Zájemci budou o hotel licitovat v dražbě koncem září. Vyvolávací cena je patnáct milionů šest set tisíc korun. „Dukla stojí na velmi lukrativním místě ve středu města, takže dražba je pro Blanenské velmi důležitá. Co bude s hotelem dál, je na novém majiteli. Získá jej ten, kdo nabídne nejvyšší částku,“ dodala Malířová.