Nějak takhle by mohl znít inzerát vnovinách. To, co je vzápadním světě běžné, začíná pronikat i na Blanensko. Desítky žen vregionu využívá pro své potřeby kvalifikované hospodyně, mnoho dalších platí za úklid „načerno“.

Hlavní důvod, proč si některé ženy najímají pomocnou sílu do bytu, je časová vytíženost. „Nejde zvládat všechno najednou. Proto mi domů jednou za týden přijde na tři čtyři hodiny jedna paní, která mi pomáhá súklidem,“ řekla Iva Dvořáková zBlanska. Pracovní smlouvu sní však nesepisuje. „Je to výpomoc. Dávám jí šedesát pět korun na hodinu za to, že provede vbytě takové ty běžné domácí práce,“ vysvětlila Dvořáková.

Vokrese jsou však i ženy, kterým samotný úklid bytu nestačí. Proto si najímají plně kvalifikované hospodyně. „To, co nabízíme je úklid, vaření či hlídání dětí, ale především ve výsledku volný čas pro ženy. Chceme znich sejmout tu každodenní starost,“ sdělila Kateřina Habinová, manažerka firmy LadyHelp, která profesionální hospodyně sdružuje. „Inspirovala jsem se vlastní zkušeností. Nestíhala jsem všechno časově skloubit dohromady, tak jsem podala inzerát. Během tří týdnů se mi ozvalo dvě stě padesát lidí. Pochopila jsem, že o práci hospodyně je enormní zájem,“ řekla Habinová.

Pro hospodyni je měřítkem kvalita odvedené práce. Proto všechny ženy pracující pro LadyHelp musely absolvovat speciální kurz. Výuka byla vedena podle nejnovějších moderních metod: „Podněty mi dodalo školení, kterým jsem prošla vLondýně, kde má povolání hospodyně staletou tradici. Dnes nestačí umět utřít prach a umýt nádobí,“ vysvětlila Habinová. Každý její klient má totiž specifické požadavky. „Ty ženy se vkurzu naučily kromě úklidu pracovat na počítači, starat se o děti nebo seniory, vyřizovat různé pochůzky, a to vše smaximální ohleduplností vůči klientovi,“ dodala. Pokud si někdo profesionální hospodyni najme, zaplatí za její práci od sto padesáti do dvou set korun za hodinu.

Jiný šestitýdenní kurz snázvem Profesionální hospodyně zaplatil Úřad práce. „Zajišťovala ho firma Beve, náš úřad dodal uchazečky o zaměstnání. Školení bylo natolik úspěšné, že do budoucna uvažujeme o opakování kurzu,“ uvedla pracovnice Úřadu práce vBlansku Hana Špíšková.