Jediné jesle v Blansku omezují provoz na tři dny v týdnu. Redaktorka Blanenského Deníku proto zkoušela umístit téměř tříletá dvojčata do některé z mateřských škol v Blansku. Neuspěla.


„Dvojčata? V žádném případě. Máme plno,“ sdělila jí ředitelka Mateřské školy v Divišově ulici Jitka Weinhöferová. Nezeptala se ani, zda by děti chodily do školky denně, či jen na omezenou dobu. Nezajímalo ji ani, kolik je jim let.
Vstřícnější už byli v ostatních předškolních zařízeních, přesto místo dětem nenabídli nikde. „Máme plno. Ale stavte se, vezměte si potřebné papíry a pokud by někdo ze školky odešel, dám vám vědět,“ sdělila ředitelka Mateřské školy ve Dvorské ulici Eva Wasserbauerová. Stejný postup navrhly také ředitelky Mateřské školy na Těchově a v ulici Rodkovského.


Maminky, které v tuto dobu shánějí místa ve školce, mají podle blanenské radnice, která školky zřizuje, skutečně smůlu. „Všechny školky jsou naplněné na sto procent. Ve školce v Dvorské ulici jsme již letos otevřeli o třídu víc. Máme ještě rezervu další třídy pro pětadvacet dětí. Pokud by tedy byl u zápisu o školky velký zájem, otevřeme ji,“ sdělil vedoucí odboru školství František Alexa.


„Město podle mého názoru nestihlo demografický vývoj, pokud nemyslelo na to, že maminky dnes odcházejí do práce dřív, protože potřebují peníze a společnost je k tomu nutí,“ míní Milana Vykydalová z blanenského Rodinného centra.


V Boskovicích ve školkách ještě pár volných míst je. „Nyní máme ve třech mateřských školách přes tři sta šedesát dětí, kapacita je tři sta sedmdesát dva. Z toho asi padesát dětí není z Boskovic a my budeme při jejich přijímání upřednostňovat místní,“ sdělil starosta Jaroslav Dohnálek. Boskovičtí navíc plánují zrekonstruovat bývalou lehárnu v Mateřské škole v Lidické ulici na novou třídu. „Nemáme zatím akutní problém. Snažíme se do problémů nedostat,“ dodal starosta.