Rakouský turistický klub Brno přišel v roce 1880 s myšlenkou vytvořit kvalitní vyhlídkové místo nad propastí. Představitelé obou turistických spolků se dnes domluvili na tom, že pro Horní můstek nechají udělat pamětní desku věnovanou historii této netradiční stavby. Instalovat na můstek by se mohla už příští rok.

Původní Horní můstek vytvořený před 125 lety slouží veřejnosti dodnes. Každý rok jej navštíví tisíce turistů.

Pohled na dno Macochy byl velkým lákadlem pro návštěvníky Moravského krasu již před staletími. Kníže Liechtenstein nechal proto v roce 1820 vystavět na místě nynějšího můstku dřevěný pavilon částečně vysunutý nad propast. Po 60 letech skončil celý pavilon po bouřce na dně Macochy. Záhy na to zareagoval Rakouský klub turistů Brno. Nechal vytvořit pevnou vyhlídku z železné konstrukce vyrobené v blanenských železárnách hraběte Salma.

Vyhlídka byla otevřena 1. října 1882. Spojeno to bylo s oslavou, která se konala nejen na Macoše, ale i v Brně.

Rakouský turistický klub v uplynulých dnech informoval své moravské kolegy, že by si chtěl současné výročí připomenout. Proto se dnes představitelé rakouského klubu sešli na Horním můstku s moravskými kolegy. Po výkladu o jeho historii oslavili zástupci obou organizací výročí společným výšlapem.

Nad Macochou se tyčí i Dolní můstek, který má ale na rozdíl od Horního moderní podobu. Slavná propast kdysi získala jméno po maceše - lidově nazývané macocha, která shodila nevlastního synka do hlubin. Dítě se ale v letu zachytilo keřů rostoucích na stěně propasti a začalo volat o pomoc. Když hocha lidé vytáhli a když zjistili, co jej potkalo, vhodili do propasti jeho zlou macechu.