Podle ředitele Společnosti pro Moravský kras Zdeňka Kozmana tato tabulka děsí turisty. Ti se bojí na plochu nad propastí vstoupit, aby se nezřítili dolů. Nosnost můstku by se ale měla brzy zvýšit po opravě, která začne zhruba v polovině června. „Doufám, že práce potrvají nanejvýš čtrnáct dní,“ sdělil vedoucí správy jeskyní Jiří Hebelka. „Ustoupili jsme od původního projektu, podle něhož se měly dělat i nové chodníky, a budeme opravovat jen můstek. Znamená to ošetření konstrukcí, natření zábradlí a výměnu podlahy,“ vysvětlil Hebelka. Oprava bude stát kolem tří set tisíc korun a peníze na ni poputují z Ministerstva životního prostředí. Během prací bude Horní můstek uzavřený, ale turisté budou moci sejít na Dolní můstek.
Také Zdeněk Kozman doufá, že oprava bude rychlá a příliš nenaruší turistickou sezónu. „Na jednu stranu už se můstek mohl opravit dřív, v zimě nebo zjara, ale teď je důležité, aby byl spravený před hlavní sezónou, která začne o prázdninách,“ řekl Kozman. „Od padesátých let se s můstkem nic nedělalo a bylo by hezké, kdyby se prostředí zkulturnilo, mohla by přibýt nějaká lavička a podobně,“ dodal Kozman.
Rekonstrukci pozdržely majetkové spory mezi Správou jeskyní a obcí Vilémovice, která je vlastníkem pozemku na dně Macochy i místa, na němž je postaven Horní můstek. K provedení prací daly Vilémovice nakonec svolení.
„S opravou samozřejmě souhlasíme, nemáme zájem na tom, aby špatný stav můstku ohrožoval turisty,“ řekl starosta Vilémovic František Kala. Od července se tak turisté budou moci znovu bez obav dívat do hlubin propasti Macocha.