Návštěvníci uvidí například stloukání másla nebo pečení chleba, vyzkouší si řezání slámy, mletí obilí i tesání trámů. „Připravili jsme také program pro děti. V tvořivých dílnách si vyrobí něco z keramiky a zkusí si i kovářství," uvedl starosta Horního Smržova Petr Poláček.

Jarmark, který začne už v sedm hodin ráno, zpestří vystoupení folklórních skupin a folkových kapel nebo historický šerm. V duchu folklóru, řemesel a středověku se ponese celý program. Zatančí členové folklórní skupiny Kosíř Kostelec, kejklíř předvede žonglování nebo akrobacii na chůdách a nebude chybět ani výmlat obilí. Zpestřením bude ukázka práce s bičem nebo tanec se psem.

Jarmark zakončí o půl desáté ohňová show. Kovářské, tesařské a keramické práce budou k vidění po celý den, stejně jako pečení chleba v přírodní peci. „Já ukážu zpracování železa za tepla i za studena. Práci si můžou zkusit i dospělí. Děti si vyrobí třeba hřebík s iniciály," uvedl umělecký kovář Patrik Mervart. Stánky s řemesly a další aktivity zaplní náves a její okolí.

Předchozí jarmark navštívilo zhruba tisíc návštěvníků. „Já se do Horního Smržova chystám poprvé. Už jsem byl na podobné akci v Kunštátě a moc se mi to líbilo. Těším se hlavně na řemesla a atmosféru české kultury," uvedl František Biroščík, který přijede až ze Slovenska.

Historií ale neožívá Horní Smržov jen při jarmarku. Tamní muzeum zachycuje život venkovanů na začátku minulého století, ukazuje tehdejší domácnost, zemědělské stroje a nářadí. V obci je i skanzen s roubenou stodolou, klenutým sklepem nebo historickým včelínem.

MICHAELA REISIGLOVÁ