Čtěte také:

Dobré ráno o cyklostezce

Dosud neprůjezdná obec Holštejn by mohla přijít o svůj klid. Tak alespoň vnímají tamní obyvatelé projekt Areál zdraví Holštejn. Místem sváru v obci se stala cyklistická stezka, která by podle Holštejnských měla vést ke skiareálu. Lidé se obávají, že místo cyklistů se budou po stezce prohánět auta.

Na včerejším veřejném jednání o výstavbě skiareálu a cyklostezky mohli lidé přednést svoje námitky. Přesto však debata nové výsledky nepřinesla. Zastupitelé Holštejna totiž nezveřejnili grafické plány chystaného skiareálu, které musí být vyvěšené na úřední desce. Všechny zúčastněné proto čeká nové jednání v dalším termínu. „Vyslechneme a zaznamenáme námitky. Ale jednání o zahájení stavby Areálu zdraví musíme přesunout,“ uvedla za blanenský stavební úřad Vladana Slavíčková.

Lidé z Holštejna se však nové cyklostezce, která bude přes dva kilometry dlouhá a povedou přes ní tři mosty, brání. „Podle nás jde o kamuflovanou cestu, která propojí Holštejn s Baldovcem. Bojíme se, že po cyklostezce tak v budoucnosti projedou až stovky aut denně. Stavba asfaltové cesty v místech turistické trasy také leží uvnitř ochranného pásma biokoridorů,“ vznesl jednu z námitek předseda Občanského sdružení Holštejn Jan Urbánek.

Se stezkou pro cyklisty nesouhlasí ani Hana Procházková z Holštejna, která na jednání zastupovala občany. „Chceme už konečně mít v celé věci jasno. Je zde spousta otázek, které nám nikdo nezodpověděl. Například není jasné, kolik aut zde bude projíždět. Cyklostezka je totiž prezentovaná jako stezka s omezeným dopravním provozem. Zajímá nás také, kdo to zaplatí. Nikdo nám nic neřekne,“ zlobila se Procházková a zároveň dodala, že v projektu je navrženo sedm výhyben. „Nevím, na co budou potřebovat cyklisté výhybná místa,“ řekla.

Ingrid Němcová, která zastupovala obecní úřad Holštejn, naznačila, že cyklostezku využijí i Lesy České republiky. „Pro potřeby Lesů České republiky je to strategická cesta. Bylo by proto dobré, aby měla dostatečnou nosnost a aby se zde mohly těžké stroje jak vyhnout,“ oponovala. Podle ní zde auta projíždět nebudou. „Cestu uzavřou závory,“ dodala.

Jak tedy celá situace dopadne, se uvidí při příštím projednávání. „Do konce listopadu dáme vše do pořádku. Byli bychom ale také rádi, kdyby mohli lidé své předložené námitky něčím podložit,“ uzavřela Němcová.