Mimořádně přístupná bude také jeskyně Holštejnka. „Ta je běžně pro návštěvníky uzavřená. Jednou za několik let ji ale otevřeme pro veřejnost," sdělil holštejnský starosta Petr Mynařík.

Obec obnovili v roce 1791. Místo ale bylo obydlené už dříve. První zmínka o osadě pochází z roku 1349. Tehdy se jednalo jen o dvorky pod hradem. „Teprve z roku 1437 pochází zmínka o městečku pod hradem. Tehdy Vok V. vložil Holštejnsko do zemských desek," přiblížil starosta. V polovině šestnáctého století se už ale o městečku mluví jako o pustém.

Tehdejší městečko stálo v poloslepém údolí. Po zániku tam zůstal pouze dolní mlýn. „Druhý mlýn pak postavili v sedmnáctém století, kdy do oblasti přišli noví osadníci. A začali hospodařit na rozsáhlých panských pozemcích. Živili se lesní prací a nejspíš i pálením vápna," popsal historii Mynařík.

Robotní patent a zrušení nevolnictví výrazně zlepšilo postavení poddaných. Ti se pak mohli svobodně stěhovat, dávat děti na studium a kupoval pozemky. „Za takových podmínek se začal rozvíjet i život v nově obnoveném Holštýně v roce 1791. Své dnešní jméno Holštejn dostala obec až v roce 1926," dodal starosta.

VERONIKA JELÍNKOVÁ