Cyklostezka, nebo asfaltová cesta pro auta? Obyvatelé vesničky Holštejn na Blanensku se bouří proti výstavbě nové cyklostezky. Podle nich půjde totiž o příjezdovou cestu k Skiareálu, který chce postavit firma Baldovec Ski. Místní mají o nové cestě pochybnosti také proto, že spolumajitelem firmy Baldovec Ski je starosta obce Holštejn Martin Hájek. O dalším postupu rozhodne stavební úřad koncem října.

Lidé z Holštejna podali na tamní úřad petici, kterou proti stavbě cesty pro cyklisty protestují. „Myslíme si, že po nové cestě bude jezdit velké množství automobilů a to nám samozřejmě vadí. Parametry plánované stezky totiž rozhodně neodpovídají rozměrům klasické cyklostezky. Petice nám však v ničem nepomohla. Vedení obce na ni nijak nereagovalo,“ uvedla za petiční výbor Dana Kakáčová.

Také další členka petičního výboru potvrzuje, že chystaná cesta se v Holštejně stala předmětem sváru. „Celou dobu všichni hovoří o tom, že se nejedná o asfaltovou silnici. Pak ale dostaneme vyhlášku stavebního úřadu s popisem stavby. První věta zde zní, že se jedná o asfaltovou komunikaci v místě stávající turistické cesty z Baldovce do Holštejna. Ve vyhlášce také slovo cyklostezka vůbec nepadlo. Prostě si myslíme, že těch protiřečení si už bylo dost,“ sdělila Hana Procházková a zároveň dodala, že klasická cyklostezka by Holštejnským nevadila.

„Turistickému ruchu se nebráníme. Kdyby se jednalo o cyklostezku třeba jen dva metry širokou, bez šance jet po ni autem, bylo by vše v pořádku. Jde nám o to, že kontrolu nad stezkou převezme obec a bude sem pouštět, koho uzná za vhodné,“ dodala Procházková.

S tím však nesouhlasí zástupci stavebního úřadu Blansko. „Přesto, jak je cesta popsána, to bude pouze cyklostezka, na jejímž začátku a konci bude závora. Opravdu bude přístupná jenom pro kola. Pokud by zde chtěl někdo jezdit autem, pak by jeho jednání bylo v rozporu se zákonem,“ uvedla za stavební úřad Blansko Vladana Slavíčková, která zároveň podotkla, že o protestech Holštejnských nic neví.

„Žádné připomínky jsme neobdrželi. Pokud budou chtít lidé vznést námitky, mohou to učinit nejpozději do konce října, kdy je na programu veřejné jednání přímo v Holštejně. Námitky ale mohou podat pouze majitelé pozemků, přes které cyklostezka povede,“ řekla.

Podle starosty obce Holštejn veřejným projednáváním celá záležitost skončí. „Někteří lidé změnili názor a nechali se z petice vyškrtnout. Zastupitelstvo od projektu neustoupí a doufáme, že tím pro nás celá záležitost skončí,“ vyjádřil se Martin Hájek.