„Nepodařilo se nám dohledat, jak dlouho hodiny nejdou, ale je to možná už i více než padesát let. Stroj je ve špatném stavu, bude nutná kompletní rekonstrukce včetně ciferníku a systému odbíjení,“ uvedl vanovický farář Pavel Freitinger. Součástí oprav bude i pořízení automatického synchronizačního zařízení, které zajistí, aby hodiny stále šly přesně a nemusely se ručně přenastavovat, a to dokonce ani při přechodu na letní čas.

Jeden z největších evangelických kostelů v České republice v posledních letech dostal novou střechu, většinu oken a v plánu je nová fasáda. „Kostel samozřejmě slouží svým účelům i tak, ale funkční hodiny svědčí o tom, že kostel žije. Proto jsme se teď rozhodli přistoupit k jejich opravě,“ dodal Freitinger.
Rekonstrukce věžních hodin bude stát tři sta padesát tisíc korun. Farní sbor žádá o příspěvek Jihomoravský kraj, do pomoci se zapojí i obec. „Sami bychom to asi nezvládli, ale pokud alespoň nějaké dotace získáme, do oprav se pustíme,“ slibuje farář. To, jestli se žádostí uspěli, se dozvědí na jaře.

Vanovičtí zastupitelé se na opravu hodin rozhodli věnovat celý výtěžek z obecního plesu, který se koná jednatřicátého ledna. „K výtěžku z plesu přidáme ještě další peníze tak, abychom na rekonstrukci přispěli padesáti tisíci korunami,“ uvedl starosta Vanovic Petr Dvořáček s tím, že dominanta obce si podporu zaslouží. „Máme samozřejmě zájem, aby všechna zařízení v obci byla funkční. Je proto škoda, aby právě hodiny na věži kostela stály. Místní si na to už zvykli, ale lidé odjinud se občas ptají, proč nefungují,“ dodal starosta.

Hodiny pocházejí ze sedmdesátých let devatenáctého století, kdy byly ke kostelu přistaveny věže, čímž se stavba stala dominantou celé Malé Hané.