Dodal, že v této oblasti monitorují dva páry sokolů, které se chystají zahnízdit. Jeden na Býčí skále a druhý, stejně jako loni na utajované lokalitě. „Pár sokolů na Býčí skále je hodně aktivní. Tokat začal už koncem února. Fotopast zachytila, že samice druhého páru je pták před lety okroužkovaný v Maďarsku. Na hnízdiště v Moravském krasu se vrací opakovaně,“ řekl René Bedan, jenž pohyb sokolů v této lokalitě sleduje a vzácné ptáky fotografuje.

V Moravském krasu sokoli stěhovaví předloni zahnízdili po padesáti letech. Loni se tam usadily dva páry, které dohromady vyvedly osm mláďat. Rok předtím pět. „To, že se sem vrací hnízdit dva páry, je úžasné. Není vyloučeno, že jich může být časem víc,“ dodal Bedáň.

Obě hnízdiště budou pod dohledem. V hlídaném prostoru se budou pohybovat strážci přírody. S ochranou lokalit jim pomohou jeskyňáři a fotopasti. „Je to potřeba, protože řada lidí zákaz vstupu porušuje. V minulosti jsme museli pokutovat třeba tři ženy, které se dostaly nad hnízdo sokolů. Věděly, že se tam nesmí. Tvrdily, že když budou potichu, nic se nestane,“ poznamenal Mezera.