VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Hluk tisíců aut? Úlevu pro Lažany přinese nová zeď

Blanensko – Výstavba dálnice D43, která nahradí věčně ucpanou a nehodami pověstnou silnici I/43 z Brna do Svitav, je stále v nedohlednu. I proto Ředitelství silnic a dálnic plánuje na přetížené silnici udělat několik úprav, které mají zvýšit bezpečnost řidičů i obyvatel obcí na trase. V Bořitově se již několik týdnů těší z nových autobusových zastávek a po letech čekání se zlepšení dopravní situace dočkají také v Lažanech.

13.9.2016
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Miroslav Kucej

Dělníci tam nyní na hlavním tahu opravují asi čtyři sta metrů dlouhou opěrnou zeď. Na práce pak naváže i oprava silnice. „Z opěrné zdi již opravili asi stometrový úsek. Původní zábradlí bylo rezavé a nedalo se pořádně natřít. Nejhorší ale bylo, že obyvatelé, kteří u silnice bydlí, nebyli chráněni před hlukem. A z nečistot na silnici měli špinavé fasády domů. Nová zeď bude protihluková s hliníkovou výplní," popsal starosta Lažan Vlastislav Hemzal.

Obcí podle něj projede až pětadvacet tisíc aut denně. Protože je tam provoz čím dál hustší, i další kroky povedou ke zvýšení kvality bydlení tamních obyvatel. „Původně se mluvilo jen o opravě opěrné zdi, ale úpravy budou nakonec hodně rozsáhlé. Ředitelství silnic a dálnic nechá také opravit schodiště k rodinným domům nebo mírně přeloží autobusovou zastávku. Jinde udělají novou dlažbu, chodníky nebo obrubníky. Například u sjezdu do obce směrem ke kulturnímu domu bude zcela nový chodník, který tam dosud nebyl. Pro obyvatele, zejména chodce, to tam bylo nebezpečné hlavně v zimě," přiblížil Hemzal.

Z oprav má radost například obyvatel Lažan Radek Macharáček, který denně dojíždí do Brna. „Když bude hotová zastávka a přechody pro chodce, určitě se pak budu cítit o něco bezpečněji. Jen nyní je při opravách potřeba dávat při přecházení silnice větší pozor, protože auta mohou jet i v odstavném pruhu," sdělil Macharáček.

Věra Hoderová z brněnské správy Ředitelství silnic a dálnic uvedla, že opravy v Lažanech mají být hotové do druhé poloviny listopadu. „V současnosti je provoz vedený po stavbě. Když se bude opravovat povrch silnice, dopravu budou řídit semafory," upozornila Hoderová.

I na dalších úsecích hlavního tahu na Blanensku se mají řidiči v budoucnu dočkat vylepšení. Takzvaná tahová studie k silnici I/43, kterou již schválilo ministerstvo dopravy, se věnuje celkem dvanácti akcím o celkových nákladech asi 1,8 miliardy korun bez DPH. „Studie řeší opatření na nejproblémovějších místech silnice I/43 do doby výstavby D43. Se zástupci Ředitelství silnic a dálnic jsme se shodli například na řešení jižního obchvatu Lipůvky s mimoúrovňovou křižovatkou, která usnadní dopravní spojení od Blanska a Černé Hory," uvedl náměstek hejtmana Jihomoravského kraje Roman Hanák.

Starosta Lipůvky Ivo Pospíšil ale takové řešení nepovažuje za dostatečné. „Máme to i v územním plánu. U čerpací stanice by to nahradilo odbočení na Blansko, ale směrem na Svitavy to nic nevyřeší. Dopravě napomůže jedině dálnice D43," řekl Pospíšil.

Řešit se má také problematický úsek mezi Bořitovem a Sebranicemi. „Místo opatření na stávající silnici navrhujeme využít pro přeložku silnice I/43 těleso takzvané staré německé dálnice. V případě výstavby dálnice by pak přeložka sloužila jako jeden ze dvou pásů dálnice," upřesnil Hanák.

Jedním z velmi nebezpečných míst je úsek od benzinky v Krhově ve směru na Svitavy s odbočkami na Drnovice, Skalici nad Svitavou a Voděrady. Podle mluvčí Ředitelství silnic a dálnic Niny Ledvinové se zejména u odbočky na Drnovice stávají vážné dopravní nehody. „O nejvhodnějším řešení se jedná. V úvahu přichází například zrušení odbočovacího pruhu do Drnovic a vybudování nadjezdu. Jedním z návrhů bylo zrušit stávající křižovatku na Drnovice, ale s tím jsme nesouhlasili, protože bychom přišli o přímé napojení na hlavní tah," uvedl starosta obce Petr Ducháček.

Autor: Petra Srstková

13.9.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Lídr jihomoravské kandidátky KSČM hlasuje ve sněmovních volbách.

Pojezný k neúspěchu ve volbách: Lidé se obrátili na populistické strany

Radek Holomčík.

Nová vláda bude průšvih, nebo velký průšvih, říká Pirát Radek Holomčík

Volby 2017: ANO na jižní Moravě ovládlo všechna okresní města

Jižní Morava – Podobně jako na celostátní úrovni ovládlo volby na jižní Moravě hnutí ANO 2011. Jeho vítězství však nebylo tak drtivé jako v celé republice – v kraji získalo 27,4 procenta hlasů. Následuje ODS s 11,8 procenty hlasů, třetí je SPD s 11,6 procenty. Další byli Piráti, KDU-ČSL, ČSSD, komunisté, TOP 09 a Starostové a nezávislí.

Kamiony mezi Brnem a Svitavami? Rozhodnutí o objížďce se odsouvá

Brno, Černá Hora – S kamiony na silnici I/43 si úřady nevědí rady. Aspoň to tak může vypadat po čtvrtečním jednání o odklonu tranzitní dopravy nad dvanáct tun z úseku mezi Brnem a Svitavami. Jasné ano, nebo ne odsunul nesouhlas ministerstva dopravy s návrhem dopravního značení.

SLEDUJEME ON-LINE

ANO je vítězem voleb. Do Sněmovny pronikli STAN, TOP 09 přežila klinickou smrt

Jižní Morava /VOLEBNÍ ONLINE/ – Volby do Poslanecké sněmovny ovládlo, stejně jako celostátně, i v Jihomoravském kraji hnutí ANO. Po sečtení všech hlasů získalo více než sedmadvacet procent hlasů. Druhá je ODS, třetí SPD Tomia Okamury. V letošních parlamentních volbách odvolilo 61,6 procent Jihomoravanů.

Novorozená miminka Blanenska 42. týdne 2017

Blanensko - Novorozená miminka 42. týdne roku 2017. Celá redakce přeje novorozeným miminkům vše nejlepší do začínajícího života.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení