Regulovat počet škůdců na přijatelnou hranici. To je úkol deratizátorů, kteří budou od konce března do června působit v Blansku. Ostatní města jarní deratizační akce připravují.

„Deratizaci v Blansku necháváme dělat každoročně. Týká se veřejných prostranství a kanalizace. Jsou to vždy vesměs stejná místa, která mají deratizátoři už zmapovaná. I občané tuto akci znají, takže nás sami upozorňují na místa výskytu hlodavců,“ vysvětlila Olga Pazděnová z odboru komunální údržby blanenské radnice.

Dodala, že nejčastějším škůdcem ve městě bývají potkani. Pro Blansko a některá další města v regionu zajišťuje tyto služby boskovická firma Sentrac. Její pracovníci upozorňují na skutečnost, že boj s hlodavci je běh na dlouhou trať. „Nemá cenu si dělat iluze, že hlodavce ve městech vyhubíme. To prakticky není možné. Je ale třeba udržet jejich počet na nějaké přijatelné hranici. Pravidelná deratizace je proto nutná. Počátkem devadesátých let deratizace v těchto městech nebyla vůbec prováděna a následky byly katastrofální. Dnes už ve městěch patří k běžné komunální hygieně,“ objasnil smysl pravidelného hubení škůdců pracovník firmy Sentrac, který se nepřál být jmenován.

Ten zároveň dodal, že by občané měli během probíhající ohniskové derazitace ve městě více hlídat své domácí mazlíčky. „Měli by si dávat pozor na kočky a na psy, kteří se můžou po městě potulovat a náhodně návnadu pozřít. Lidem by se však něco takového stát nemělo, protože návnady klademe do děr hluboko do země a ještě je zanášíme zeminou,“ řekl pracovník Sentracu.

Odbor komunální údržby blanenské radnice přesto v tiskové zprávě na stránkách města preventivně radí občanům, aby při náhodném pozření návnady člověkem či zvířetem kontaktovali lékařskou či veterinární ambulanci. Pomoci má také podávání vitamínu K1.

Zároveň pracovníci odboru nabádají obyvatele Blanska, aby nevhodným zacházením s potravinami nesnižovali účinek akce. „Lidé by především neměli splachovat potraviny do kanálů. Měli by je vyhazovat do příslušných kontejnerů, kam na ně hlodavci nemůžou. Je jasné, že pokud je někde nepořádek, tak se tam potkani vyskytnou ve větší míře,“ dodala Pazděnová.

Na deratizaci se připravují také v dalších městech v regionu. V Boskovicích začnou hubit škůdce v květnu. „Deratizaci budeme provádět ve stejném rozsahu jako loni. V rozpočtu na to máme vyhrazeno přes sto tisíc korun,“ popsala situaci v Boskovicích místostarostka města Jaromíra Vítková.
Podobně jsou na tom i ve Velkých Opatovicích. „Škůdce necháváme hubit už sedmým rokem. A musím přiznat, že kdybychom deratizaci nedělali, měli bychom velké problémy,“ uzavřel starosta Velkých Opatovic Jiří Bělehrádek.