Podle předběžného ohledání to zatím vypadá, že mince pocházely ze 16. století. Je mezi nimi například jeden pražský groš. Přesnější stáří minci a jejich hodnotu určí až odborná analýza. Nyní je čeká čištění a konzervování. „Pro nás je velmi cenné, že jsme je mohli dohledat přímo v terénu a získat tím pro další výzkum spoustu cenných informací v širším kontextu. Jestli se jednalo o úspory jednoho jedince nebo mince sbíralo více generací? Jak se na místo dostaly, jestli je tam někdo ukryl nebo byl třeba přepaden? Na podobné otázky je brzo. Musíme počkat až na odbornou analýzu,“ dodal Novák s tím, že celý proces bude trvat měsíce.

Nalezené mince chce poté muzeum vystavit a přiblížit veřejnosti. Ředitelka Muzea Blanenska Pavlína Komínková ocenila ohlášení nálezu. „Pravým pokladem pro muzeum jsou nejen mince, ale také jejich nálezce. Velice si ceníme toho, že upřednostnil hodnotu kulturního dědictví před osobním prospěchem,“ řekla Komínková.

Mimo budovu blanenského zámku, kde muzeum sídlí, pracuje devětadvacetiletý Marek Novák také přímo v terénu.
Archeolog Novák: Každý nález je kus naší historie, říká

V Jihomoravském kraji se podle ní spolupráce muzeí a amatérský hledačů s detektory rozvíjí. „Podporuje ji krajský úřad i Archeologický ústav, přestože legislativa v této oblasti je zastaralá a nezohledňuje aktuální potřeby a trendy. S amatérskými detektoráři spolupracujeme. S nástupem detektorů totiž přibývá nálezů starých mincí i dalších historicky cenných předmětů. Ty by měly končit v muzeích, ne v soukromých sbírkách nebo na černém trhu,“ dodala Komínková.

Podobné nálezy mají lidé ze zákona povinnost hlásit a odevzdat. „Dá se vymyslet pohádka, že šel člověk na procházku se psem a dostane finanční odměnu. Nebo nahlásí bez lži na rovinu, že to našel detektorem a nic nedostane. Jako já. Doma by mi to leželo ve skříni, ale takto to v muzeu uvidí spousta lidí,“ okomentoval cenný nález na sociální síti Jiří Pernica.

S detektorem se v terénu pohybuje již osm let. Z cenného nálezu měl velkou radost. „Samozřejmě, hledání je časově i finančně velmi náročný koníček, ale dělám to proto, že mě to baví. Myslím si, že s poctivostí člověk nejdál dojde a spoluprací s muzeem aspoň pomůžu objevit kousek historie v našem okolí. Teď když vidím, jak nález veřejnost zajímá, že se o něm mluví v rádiích a píše se na internetu, ten pocit si za peníze nekoupíte,“ poznamenal muž.

Moravský kras.
Motorkáři ničí kras. Strážci přírody jsou na ně krátcí

Předloni v zimě se pracovníkům blanenského muzea při společném průzkumu s amatérskými hledači s detektory kovů podařilo v Moravském krasu najít poklad sta středověkých stříbrných mincí. Jsou zakonzervované a čekají na odbornou analýzu.

Až pětileté vězení hrozilo dvěma mužům, kteří před deseti lety zatajili stříbrný poklad nalezený na vrchu Zlatník u Boskovic. Nálezce poklad s tržní hodnotou asi jeden milion korun ale neohlásil. Přibližně dvě stě mincí si ponechal. Zbytek i se džbánem prodal za osm set padesát tisíc korun jednačtyřicetiletému překupníkovi. Ten poklad po částech prodal soukromým sběratelům.

Policii na případ upozornil anonym, který dodal i fotografie mincí. Policistům se po čase podařilo vypátrat asi dva tisíce dvě stě mincí o celkové váze 1,6 kilogramů. „Muži vyvázli bez trestu. Jejich případ byl vyřešený takzvaným odklonem. K činu se totiž přiznali, zaplatili škody a přispěli na pomoc obětem trestných činů," řekla tehdy k případu blanenská okresní státní zástupkyně Ivana Šmídová.