To se však rychle mění. Pracovníci zámku pátrají po dřívějším vybavení a věci se postupně vracejí tam, kam po dlouhá léta patřily.

Porcelánové umyvadlo i se džbánem. Toaletní stolek. Kyrys posledního majitele Kuna, svobodného pána z Honrichsů. Fotografie. Obrazy. Sedací souprava z devatenáctého století. Lovecké trofeje. Podle kastelána Radima Štěpána se na zámek během relativně krátké doby podařilo vrátit už téměř polovinu věcí.

Zámečtí mají pátrání usnadněno tím, že existují podrobné seznamy a inventáře ze třicátých a čtyřicátých let minulého století, podle kterých se originální předměty nevyčíslitelné hodnoty daří celkem úspěšně dohledat. Poměrně snadné je to v případech věcí, které byly rozvezeny na různé zámky a hrady po celé republice.

Horší je to s předměty, které předposlední majitelka zámku, hraběnka Thekla, velkoryse rozdávala. Přesto se i některé z nich už na zámek vrátily. „Řada věcí je u lidí v Kunštátě. Nabízíme výkup za reálné ceny na základě odborného znaleckého posudku. Nepožadujeme doklady o nabytí a původu předmětů,“ vyzývá nejen Kunštátské kastelán.

V hledáčku správy zámku je nyní hlavně ojedinělá majoliková konvice s nejstarším vyobrazením kunštátského zámku. Ta po roce 1945 zmizela neznámo kam. „Byla vyrobena na zakázku na konci osmnáctého století. Majiteli zámku byla považována za rodovou památku, dědila se z generace na generaci,“ popsal kastelán.

Cenné jsou pro pracovníky zámku i fotografie, zvlášť z interiéru. „Teď se nám podařilo získat tři fotografie na skleněných negativech, kde jsou vyobrazeny vstupní portály,“ zmínil Štěpán. Pokud dobře dopadnou jednání se správou zámku v Novém Městě nad Metují, měl by se do Kunštátu v dohledné době vrátit také velký soubor nábytku, porcelánu a dalších věcí, které ve třicátých letech z Kunštátu koupili Bartoňové z Dobenína.

Čtvrtá sezona kunštátského zámku začne v květnu. Díky nalezenému vybavení čeká řada novinek i na ty, kteří památku navštívili už v minulých letech.