Měřidla ukazují příznivější stav také v nádržích. „V Brněnské přehradě jsme zachytili poměrně velké množství vody. Momentálně je dva metry pod hladinou maximálního zásobního objemu. Zvýšili jsme proto odtok a z nádrže pouštíme devatenáct kubíků vody za vteřinu,“ popsal mluvčí.

Ačkoliv je výška hladiny v řece Svratce na dvojnásobku svého dlouhodobého normálu, vodohospodáři ujišťují, že není důvod k obavám. „Bylo by potřeba ještě jednou tolik vody, aby řeka dosáhla prvního stupně povodňové aktivity. Ten momentálně nikde v Jihomoravském kraji hlášený není,“ doplnil Chmelař.

V Moravském krasu na Blanensku kvůli zvýšené hladině podzemní říčky Punkvy přerušili jeskyňáři už v úterý v plavbu na lodičkách v Punkevních jeskyních. Podle vedoucího správy jeskyní Jiřího Hebelky bude omezení trvat i v následujících dnech. „Voda pomalu opadá, ale vypadá to ještě na několik dní, než se bude v podzemí jezdit po celé trase. Nejdříve vyzkoušíme zkrácenou," řekl Hebelka.

Zvýšení hladiny se v podzemí podle něj zatím obešlo beze škod a kromě plavby na loďkách turisty neomezí. Ti se ze dna světoznámé propasti Macocha vracejí tunelovou chodbou, která je upravená v běžném provozu pro vozíčkáře. „Nad námi je systém Amatérské jeskyně, která Punkevky chrání před velkou vodou. Zároveň ale trvá déle, než odtud voda odteče. Uvidíme, jak dlouho to bude trvat. Pršelo a ve vyšších oblastech napadlo i trochu sněhu, který odtává," dodal Hebelka.