Voda kulminovala ve Svitávce o středeční půlnoci. „Došlo k ohrožení majetku i lidských životů. Byl tedy vyhlášen třetí stupeň povodňové aktivity,“ sdělil svitávecký starosta Martin Cetkovský s tím, že lidé se uprostřed noci pustili do pytlování a stavění bariér. I přes tyto překážky se voda rozproudila až k domům. Odnesla to zejména část nazvaná Podhradí.

„Voda z potoka zaplavila suterény, kde se naštěstí nachází pouze garáže a sklepy. K zatopení obydlí tedy nedošlo. Druhý den lidé zůstali doma. Uklízeli, odčerpávali vodu a připravovali se na další noc,“ pokračoval Cetkovský. Stav ohrožení totiž stále trval. Lidé tedy připravovali další pytle s pískem. Pustili se i do odstraňování nečistot na náhonu. „Nic víc dělat nemůžeme,“ mrzí starostu, který si přál, aby znovu nezačalo pršet. Svitávečtí pamatují na rok šestašedesát. Tehdy to bylo naposled, co se větší z potoků v obci takto rozběsnil.

Voda zavřela Punkevní jeskyně

Zavřené Punkevní jeskyně a zatopený vchod do Sloupsko-šošůvských jeskyní. Takto nepříjemně překvapila velká voda také turisty v srdci Moravského krasu. V Punkevních jeskyních si návštěvníci neužili plavbu na lodích už ve středu. Hladina podzemní říčky Punkvy totiž přesáhla povolený limit. Loďaři by tak těžko zdolávali silný proud.

Později voda zaplavila i část suchých prostor. „Punkevní jeskyně jsou zavřené. Voda zaplavila také vchod do Sloupsko-šošůvských jeskyní, takže se dovnitř dostáváme s návštěvníky jeskyní Kůlnou. Naši údržbáři i elektrikáři, zkrátka všichni už od středečního večera odčerpáváme vodu, odklízíme bahno a vysušujeme rozvaděče,“ popsala Miluše Hasoňová, vedoucí Sloupsko-šošůvských jeskyní. Objednané zájezdy rozptylují jeskyňáři do dalších zpřístupněných jeskyní.

Hladina řeky Svitavy se ve čtvrtek propadla do stavu bdělosti. „Upouštíme z přehrady Křetínky sedm kubíků, odtoky snižovat neplánujeme, protože musíme být připraveni. Očekáváme totiž, že přijdou další srážky. Snad hladina vod nestoupne,“ doufal dispečer z Povodí Moravy Tomáš Kříž.

Na některých místech Blanenska platí stupeň číslo 2. V pohotovosti zůstávají třeba lidé ve Lhotě Rapotině, kde se začala řeka ve středu přelévat přes silnici směrem k sousední Oboře. Silničáři museli tento úsek uzavřít. „Hlídali jsme celou noc a v pohotovosti zůstáváme dál. Ve středu v noci hasiči kontrolovali řeku každé dvě hodiny. Hlídky povedeme dál,“ sdělil starosta Lhoty Rapotiny Josef Musil. Obyvatelé domů stojících podél řeky se tam vypořádávají s vodou ve sklepech.

I dobrovolní hasiči a radní v Rájci–Jestřebí jsou ve střehu. Pole se tam proměnilo v jezero, když se dostala z koryta Svitava. Řeku i potok Býkovka hlídali celou noc.

Vjezd řidičům osobních aut i autobusů na adamovské sídliště Ptačina voda také zkřížila cestu. Zaplavila tunýlek u tenisových kurtů. Městská hromadná doprava fungovala ve čtvrtek jen mezi zastávkami Horka – vlakové nádraží.

Hasiči vyjíždějí na Blanensku k zatopeným sklepům a dalším problémům. Kolem páté hodiny ráno vyprošťovali auto uvízlé ve vodě, která se přelila na silnici u Adamova. Z vody je dostali pomocí navijáku. V šest ráno hasiči na žádost starosty vyjeli monitorovat ohrožená místa v Adamově, požárníci monitorují hlavně řeku.

Situaci zachraňovali i na dalších místech. „Prokopáním odtokového kanálu uvolňovali jez v Doubravici nad Svitavou. Ve Svitávce vyjeli k čerpání zatopeného koupaliště. V Blansku hasiči z jednotky Správy železniční dopravní cesty vyjeli k čerpání vody ze zatopeného podchodu na nádraží,“ zrekapituloval mluvčí hasičů Jihomoravského kraje Jaroslav Haid.

Odpoledne vyrazili dobrovolní hasiči odčerpávat vodu ze zatopených garáží ve Skalici nad Svitavou

Online povodňové zpravodajství sledujte ZDE

KAROLÍNA OPATŘILOVÁ
LEONA PAROULKOVÁ