Po přívalovém dešti začala prudce stoupat i hladina říčky Křetínky. V jedenáct dopoledne teklo korytem ještě třicet centimetrů vody. Krátce po jedné už přes metr. K druhému stupni povodňové aktivity vystoupala podle webu Povodí Moravy hladina Křetínky v Horním Poříčí. „Teď máme průtok sto tři centimetrů a hladina momentálně už klesá. Ze břehů se řeka zatím nikde nevylila," řekl ve dvě hodiny odpoledne starosta Prostředního Poříčí Bedřich Folkman.

Průtok na Křetínce

V pět hodin odpoledne hladina Křetínky v Prostředním Poříčí klesla už na první stupeň povodňové aktivity a klesala i nadále. O půl šesté večer měla hladina Křetínky osmdesát šest centimetrů.

Déšť začal hladinu říčky v Prostředním Poříčí zvedat ve čtvrtek dopoledne. „Muselo pořádně zapršet nahoře u Svojanova. Hodně lilo i tad. Kolem jedenácté dopoledne začala hladina Křetínky hodně stoupat. Jsou tady ale docela vysoké břehy, takže si myslím, že to rychle odteče pryč. K nám na zahradu voda nenatekla, takže jsem rád, že nemusím stěhovat králíky. Kdyby tady byl ale ještě jednou takový liják, jaký byl ráno, už by možná hrozilo, že se voda ze břehů vylije," sdělil pětatřicetiletý Jan z Prostředního Poříčí, který nechtěl zveřejnit své příjmení.

Martina Pazderová z Prostředního Poříčí z povodně odpoledne strah neměla. „Byli jsme se na řeku párkrát podívat, ale zatím je to v klidu, voda se nikde z břehů nevylila. Vypadá to, že u Svojanova museli odpouštět i nějaký rybník, jinak by se hladina Křetínky asi takhle nezvedla. V devadesátém sedmém roce jsme při povodni měli zatopený dům, dnes to snad zatím nehrozí," uvedla Pazderová.

První stupeň

Situaci sledovali i pracovníci Městského úřadu Boskovice. „Pod náš úřad spadá více obcí na Boskovicku, takže nás o situaci informují. Zatím vystoupala voda k druhému povodňovému stupni jen v Prostředním Poříčí, jinak je v Křetínce trošku zvýšený průtok, ale žádné větší problémy to zatím nezpůsobuje," informoval referent Městského úřadu Boskovice Petr Novák. Podle webu Povodí Moravy krátce po páté hodině odpoledne k prvnímu stupni povodňové aktivity vystoupala také hladina Svitavy v Letovicích.

Zatímco ještě v devět hodin ráno měla čtyřiadvacet centimetrů, o půl šesté večer dosáhla už výše přes jeden metr. Problémy s velkou vodou měli v minulosti ve Lhotě Rapotině, kterou Svitava také protéká. „Svitava je trošku rozvodněná, ale tady u nás je klid a řeka je v korytě. A hlavně už neprší. Hladina ani zdaleka nedostahuje úrovně velké vody z předchozích let. V Bělé navíc neteče skoro žádná voda, jen teď trochu víc ve Svitavě," podotkl ve čtvrtek večer starosta Lhoty Rapotiny Michal Sedlák. Po sedmé večer už začala hladina Svitavy pomalu klesat.