Skutečnost se mění ve sci-fi. Alespoň podle dětí. Ti nejmenší na Blanensku si totiž nejvíc přejí pod vánoční stromeček nepřemožitelné vládce přírody Gormity či další figurky s nadpřirozenými schopnostmi, třeba Bakugany. Teprve pak je zajímají deskové hry, jako jsou Česko a Monopoly, či velká hasičská auta a bagry, se kterými si malí hrají na dospělé.

Prodejci z obchodů se shodují. Děti si nejvíc přejí hračky a hitem jsou ty, na které upozorňují reklamy v televizi.

O magickém písku či bublinkové laboratoři se dozvěděla Stanislava Hasoňová ze Sloupu v televizi. „Přeji si, aby mi Ježíšek donesl také kufřík Hello Kitty se šminkami,” vyjmenovala svá přání sedmiletá dívenka. I její tříletý bratr František má jasno. „Chci baterku, kterou bych si svítil, když pracuji. Jako tatínek,” hlásil.

Reklamy vládnou

Reklamy děti lákají třeba na Bakugany. Pro tyto figurky míří lidé do blanenského hračkářství nejčastěji. „Drobné postavičky Bakuganů se prodávají nejvíc. Vedou i Pet Shopy se zvířátky. Tyto hračky totiž prodáváme v různých kolekcích a děti je tak mohou sbírat. Každý rok je ale zájem o něco jiného, lidé se totiž hodně řídí právě podle reklam v televizi,” míní vedoucí prodejny Wiky Františka Ševčíková.

Trendům podle ní nepodléhá klasika, jako jsou sáně, boby, miniaturní fotbaly a hokeje a další hry. Zato plyšákům už zřejmě odzvonilo. „Překvapuje mě, že jich máme v regálech pořád dost. Dříve jsme je většinou vyprodali,” dodala Ševčíková. Podle ní však nejvíc zákazníků zamíří do hračkářství až poslední týden před svátky.

Gormiti. Vládci lesa, vzduchu, moře a země, bojují proti zlu, které vychrlila hora ohně. Hrůzostrašný vzhled těchto figurek boskovické děti neodrazuje. Právě naopak. „Gormity u nás lidé kupují nejčastěji, potom další příšerky a zvířátka. Zájem je ale také o velká auta a nákladní bagry,” popsal majitel hračkářství v Boskovicích Miroslav Bubeník.

Ten často prodává i společenské hry, jako jsou Česko a Monopoly. Na odbyt jdou i panenky Barbie, i když zde se vkus mění. „Děti chtějí v poslední době jednotlivé typy Barbie, třeba mořskou pannu,” podotkl Bubeník.

Na dospělé si hrají děti většiny zákazníků letovického hračkářství. „Lidé totiž kupují velká funkční auta, jako třeba bagr, který bagruje, míchačku, která míchá a nebo hasičskou cisternu, která stříká vodu. Ladem ale neleží ani drobné hračky a deskové hry či panenky, zejména hadrové,” sdělila prodavačka.

Novodobé lego

I lego má stále své fanoušky. Jeho tvůrci se však museli přizpůsobit nové době. Kromě aut a domů tak děti staví i kosmické lodě ze Star Wars či věž se speciálním hřištěm pro zápas ve famfrpálu. Legáčci dostali podobu Harryho Pottera nebo monster z jiných populárních filmů. „O lego je trvalý zájem, je to už klasika,” řekl Jiří Stohl ze spešovské výdejny legostavebnic.

Že děti touží pod stromečkem rozbalit hlavně hračku, potvrdila ředitelka blanenské speciální školy Ludmila Konopková. Tamní žáci totiž každý rok napíší nebo nakreslí svá přání a učitelé je pověsí na vánoční strom v restauraci Punkva. Je to strom splněných přání.

„Často si přejí auta a hračky, které vydávají různé zvuky. U děvčat vedou panenky,” upřesnila ředitelka Konopková. Co si její žáci přejí letos, zatím netuší. Dozví se to před Vánocemi při rozbalování dárků, které dětem v těchto dnech kupují hosté restaurace.

To, po čem děti touží, mohou ovlivnit jejich rodiče. O tom je přesvědčená Jana Sedláková z rájeckého dětského a mateřského centra Motýlek. „Rodiče mohou děti motivovat, aby si přály skromné dárky. Ty moje mají radost i z ponožek, trenýrek či sukýnky. Nejmladší z nich si však přeje živého koně,” pousmála se Sedláková s tím, že důležité je udělat druhému radost.

Lidé třeba mohou dárek i vyrobit. Motýlek tak pořádá dílny, kde se lidé vyzkouší různé techniky a najdou inspiraci. „O tyto workshopy je velký zájem,” podotkla Sedláková.