Na tamním náměstí Práce v centru pětitisícového města se bylo po druhé hodině odpoledne opravdu na co dívat. Spousta motoristů má ještě v živé paměti, kdy tyto vozy ve velkém jezdily na našich silnicích. Dnes už jsou víceméně raritou a v provozu se objevují velmi zřídka. Trabant, Zastava, Lada, Wartburg, staré škodovky, ale také plátěná vozítka Velorex nebo motocykly značky Jawa.

S naleštěnou červenou škodovkou přijel na akci z brněnského Králova Pole Jaromír Köppl. Auto prý koupil přes lety v bazaru. Původně s ním jezdil s přítelkyní na hory, ale pak ho začal vylepšovat a vyvážet jen při slavnostních příležitostech. „Původně je to sto pětka z roku 1987. Ale já ji vytunil na sto dvacítku LS. Má pětistupňovou převodovku, upravený motor, elektronické zapalování a další vychytávky. Plus nový lak. Tohle auto zimu nevidí. Je v garáži na koberci a venčím ho jednou za měsíc. Jezdím s ním po srazech,“ usmívá se muž.

Jan Černý ze Žďáru na Blanensku (na snímku uprostřed) vyráží s fanoušky historických aut značky Škoda opět do akce. Výprava komunity Stovkou tam a zpět nabrala v pátek směr Estonsko.
Z Blanenska na sever! Mechanik, instalatér a inženýr jedou veteránem do Estonska

Kousek od něj parkuje plátěnou tříkolku Velorex Jan Šustáček nejmladší. Na adamovskou Doklikovanou to neměl ze sousedního Blanska daleko. Jezdí prý na ní už několik let od samého začátku. V sobotu však poprvé nepřijel trabantem ale právě vozítkem, kterému se lidově říká hadrák nebo hadraplán. Šustáček ho má bez střechy v kabrioletové verzi. „Tímto velorexem jezdím deset let. Ale letos jsem tomu moc nedal. Skoro nikde jsem nebyl a mám s ním najeto asi jen dvě stě kilometrů. Dnes odpoledne se udělalo nádherně, tak jsem nechal trabanta doma a přijel hadrákem. Trabantem je tu děda, táta má hadráka taky, ale dnes je na jiné akci,“ vysvětluje Šustáček.

Švagři z Blanenska na tahu! S padesát let starou škodovkou projeli Balkán.
VIDEO: Švagři na tahu. Nadšenci z Blanenska projeli se Škodou 100 Balkán

Hloučky příchozích obdivují na parkovišti před areálem bývalých Adamovských strojíren také upravenou Ladu 2105. Tu před lety zdědil Michal Sýkora z Boskovic po svém dědovi. „Stará technika mě vždy zajímala. Auto po dědovi jsem se rozhodl zachovat v provozu schopném stavu. A protože jsem také radioamatér, tak mám na autě i antény k vysílačkám. Z legrace říkám, že jednu mám na Pražský hrad a druhou do Bílého domu,“ vtipkuje jeden z účastníků sobotního srazu.

Michal Sýkora z Boskovic zdědil Ladu 2105 po svém dědovi:

Zdroj: Deník/Charvát

Ve skutečnosti mu vysílačky pomáhají koordinovat spanilou jízdu, kterou na podzim organizuje se startem a cílem v Boskovicích na Blanensku. Jmenuje se Jedem na 120 a jedná se o ukončení veteránské sezony. Vyjet mohou jen auta vyrobená do roku 1991. Trasa má kolem sto dvaceti kilometrů.

Adamovská Doklikovaná je v režii Vrak Veteran Car Clubu a obdobnou akci pořádá i na startu motoristické sezony. „Máme obrovskou radost, že si do Adamova najde cestu tolik fanoušků starých aut. Nejen z Blanenska a jihu Moravy. Vždy končíme spanilou jízdou do Moravského krasu. Podzimní vyjížďka je zpestřená nádhernou krajinou, která v těchto dnech hraje všemi barvami,“ říká těsně před startem poslední vyjížďky organizátor akce Michal Doležal z Adamova.

Náměstí Republiky v Blansku zaplnila v sobotu odpoledne vozidla značky Trabant. Sraz pořádali příznivci této východoněmecké značky aut z Trabant klubu Blansko už po patnácté.
VIDEO: Kabriolet i veterán ze šedesátek. Blanskem projela kolona trabantů