Své o tom ví například majitelka ranče White Rose v Řícmanicích Pavla Stejskalová. „Spousta lidí si myslí, že les patří všem, ale ten má vždy svého majitele. Ve velkém se tu křížilo několik zájmových skupin, turisté, cyklisté, koně a lesníci jako majitelé lesa, což logicky způsobovalo konflikty,“ řekla Stejskalová.

Potvrdila, že některé situace přinášely i velmi agresivní reakce. „Přitom u nás jezdí hodně malých dětí s vodičem,“ poznamenala.

Hádkám má být konec. Podnik se nedávno dohodl s několika koňskými stájemi poblíž Babic nad Svitavou a Řícmanic na Brněnsku na využívaní vybraných cest za jasně daných pravidel. Trasy jsou nově značené jako oficiální hipotrasy.

Příběh letovické krajky žije dál. Po krachu Tylexu ho drží letovické muzeum. Na snímku kurátorka Blanka Veselá.
Evropská rarita. Tylex Letovice dál žije ve sbírce, vznikla v areálu podniku

Poznat je lze díky barevným čtvercům, jejich dosavadní délka je osmadvacet kilometrů. V terénu by časem měly přibýt informační cedule a značení koňských stezek bude dostupné i v elektronické podobě.

Podle informací křtinských lesníků se na území univerzitních lesů nachází více než deset koňských stájí. Nyní budou jednat s jejich zástupci na druhém břehy řeky Svitavy a také se starosty dotčených obcí a městských částí. Například v brněnské Lesné, Soběšicích, Útěchově, Vranově nebo Bílovicích nad Svitavou.

„První kilometry vyznačených koňských tras jsou pilotním projektem. Na nových pravidlech se chceme dohodnout také v ostatních lokalitách. Celkem bychom chtěli vyznačit zhruba osmdesát kilometrů hipotras,“ řekla Deníku Petra Packová ze Školního lesního podniku Křtiny.

Zdroj: Lenka Charvátová

Majitelka řícmanického ranče Pavla Stejskalová dohodu přivítala. „Vyznačení tras pro koně znamená řád, o který se můžeme opřít. Máme prostor, kde se za dodržení podmínek můžeme bezpečně pohybovat, a to je pro nás velmi důležité. Jsme moc rádi,“ řekla Deníku rančerka.

Na projektu značených hipotras lesníci spolupracovali s projektantkou Hanou Trtílkovou z Atelier Fontes. Ta každou z vybraných stezek prošla a sesbíraná data zpracovala do studie.

Pro značení vybrali Křtinští symbol čtverce v klasických barvách, které používají turisté. Páteřní cesta, která prochází celým územím, je červená. Na ni navazují okruhy různé délky, ty jsou značeny zelenou a modrou barvou. Cesty vedoucí zpět ke stájím signalizuje žlutá barva.

Síť hipotras je propojená napříč územím univerzitních lesů, aby se jezdci mohli vydávat i na několikahodinové výpravy.

„Snažili jsme se zajistit minimum souběhů s turistickými trasami. Tam, kde to nebylo možné, je nezbytná obezřetnost a vzájemná ohleduplnost. Na vyznačených trasách by jezdcům na koních měli dát pěší turisté přednost,“ upozornila Petra Packová ze školního podniku.

Pro muže z Adamova, jenž se v Brně dostal do potyčky s důchodcem, si přijeli policisté. Snímek je ilustrační.
Konflikt v kostele. Muž z Adamova udeřil důchodce, přijeli pro něj policisté

K dohodě, které předcházely zmíněné střety na lesních cestách, došlo po dvou letech jednání. „Hledat řešení bylo nutné. Začalo to studií, jednáními se starosty, následně se stájemi, kterých je na území podniku Křtiny více než deset. Mluvíme až o stovkách koní, které se nám pohybují po lese. Hledali jsme řešení, které bude uspokojivé pro všechny zúčastněné strany,“ sdělil zástupce ředitele školního podniu Křtiny Tomáš Pospíšil.