Výherní hrací automaty tak z Blanska úplně zmizí do konce příštího roku, videoloterijní terminály do tří let.

Zákaz, který upravuje nová obecná vyhláška, byl zastupitelstvem schválen jednomyslně. „Když projdete Blansko, poutače heren svítí ze všech stran, což návštěvníky města spíše odradí, než přiláká. Navíc chceme odstranit negativní dopady, jaké loterie bezpochyby má. A shodli se na tom všichni zastupitelé,“ vysvětlil starosta Blanska Lubomír Toufar.

Blansko se pro zákaz rozhodlo díky novele loterijního zákona. „Tento zákon umožňuje tři omezení. Za prvé se určuje přesné místo a čas, kde a kdy lze loterii provozovat. Za druhé to lze použít i naopak, tedy kdy a kde se je loterie zakázaná. A třetí omezení je úplný zákaz loterie, který jsme využili i my,“ uvedl František Alexa z blanenské radnice.

Co přístroj, to nejméně pět tisíc korun, které každé tři měsíce putují do městské kasy. Za letošní rok to bude celkem minimálně dva a půl miliónu korun. Kvůli zákazu o ně město přijde. „Pokud však vláda schválí spravedlivé rozpočtové určení daní, Blansko rázem dostane o více než dvacet miliónů více do rozpočtu. Dva milióny z automatů pak pro nás nebudou takovou ztrátou,“ má jasno starosta.

Herny za cedulí

Zákaz výherních automatů ve městě však podle mnohých nic nevyřeší. „Lidé hrát budou pořád, ne kvůli závislosti, ale protože je to baví. Herny se prostě jen posunou za hranice města nebo lidé budou jezdit hrát třeba do Brna,“ myslí si provozovatel jedné z blanenských heren Lukáš Kubík.

Jeho názor potvrzuje i blanenský psycholog Kamil Ryška. „Závislí na automatech budou mít tendence je vyhledávat jinde v okolí. Efekt to bude mít spíše v budoucnu, protože se zákazem omezí možnost vzniku a rozvoje závislosti u osob, které hraní dosud nepropadly,“ uvedl psycholog a doplnil, že zákaz vítá. „Hraní ztratí jakousi společenskou přijatelnost a nebude již tolik považováno za ‚normální‘,“do­plnil Ryška.

Jednání o změně loterijního zákona má v programu i boskovické zastupitelstvo, které bude zasedat v pondělí. Jednat se však bude jen o vyhlášce, která sjednotí podmínky vybírání poplatků u jednotlivých typů přístrojů. Platit se bude nově jen za ty v provozu. Dosud se totiž za terminály platilo i když byly povolené a ani nemusely být v provozu.

Na území Blanska je nyní sedmadvacet výherních hracích přístrojů, které povoluje město. Kromě správního poplatku se za každý vybírají třeba i výtěžek z provozu. Výherní hrací přístroje zmizí nejpozději do konce příštího roku.

Videoloterijní terminály, jejichž správu má na starosti stát, budou v provozu ještě tři roky. V Blansku je povolených videoloterijních terminálů přes dvě stě, z toho v provozu jsou asi tři čtvrtiny. Město za ně vybírá jen místní poplatky.