Brněnské občanské sdružení Brnění na tomto serveru od konce června loňského roku mapuje polohu heren v městech a obcích v celé České republice. Zároveň také ukazuje, v jaké vzdálenosti herny leží od veřejných institucí. „Projekt vytvářejí lidé z celé republiky, stačí mít účet na Googlu. Je to jejich iniciativa, místa se dají i postupně doplňovat,“ uvedl Matěj Hollan z Brnění, který se problematikou heren zabývá.

V centru Blanska, kde je většina nejrůznějších úřadů a dalších veřejných budov, bylo ještě nedávno několik heren „na černé listině“. Ve starém znění loterijního zákona, který se změnil na začátku tohoto roku, totiž jako jedno z omezení heren bylo i nařízení umístit hernu dále jak sto metrů od budov škol a školských zařízení, zdravotnických a sociálních zařízení, budov církví a státních orgánů.

Nový zákon

„V novele už se toto nařízení o zákazu heren v sousedství veřejných budov neobjevuje, což je zarážející. Nicméně pořád máme v ruce vypovídající fakta o tom, jak blízko veřejných míst herny jsou,“ uvedl Hollan.

Podle Jaromíry Kosourové z Blanska stometrová vzdálenost nic neřeší. „Herny chci úplně zrušit. Například všechny děti, které jdou ze Starého Blanska do centra města, musí projít kolem heren na Wanklově náměstí nebo Rožmitálově ulici, nevyhnou se jim. Navíc ráno se tu kolikrát válejí opilci,“ poukázala Kosourová.

Provozovatel jedné z blanenských heren, který si nepřál zveřejnit jméno, namítá, že polohu herny povoluje město. „Když se tu herna zřizovala, ještě jsem ji nevedl. Ale muselo to být v pořádku, když ji město povolilo,“ doplnil muž.

Zákaz hazardu

To potvrzuje i starosta Blanska Lubomír Toufar. „U heren s výherními hracími přístroji, které povoluje město, se dbalo na dodržení vzdálenosti. Na povolení videoloterijních terminálů od ministerstva financí už jsme byli krátcí,“ řekl Toufar. Podle něj však díky zákazu hazardu v Blansku, který před časem schválili zastupitelé, město do tří let už problémy s hernami nebude mít vůbec.

Pokud by stále platil starý loterijní zákon, vzdálenost od veřejných budov by porušilo asi pětašedesát procent blanenských heren, polovina letovických a až osmdesát procent boskovických. I tam nyní chystají vyhlášku, která hazard ve městě bude omezovat.

Projekt Mapy hazardu má podle Hollana smysl i po novelizaci zákona. „Původně jsme chtěli, aby lidé mohli pomocí této mapy sami tlačit na obce, ať na hazard dohlíží nebo jej úplně zruší obecní vyhláškou. V současné době je to hlavní páka proti ministerstvu financí, které často snahu některých obcí úplně vymýtit hazard nerespektuje a dál povoluje videoloterijní terminály,“ doplnil Hollan a dodal, že mnozí se na ministerstvo chystají podat dokonce ústavní stížnost.