„Hašek se chce vyprofilovat především proti druhému kandidátovi úřadujícímu předsedovi Bohuslavu Sobotkovi. A dělá to, co mu jde a o čem si myslí, že mu přinese úspěch,“ zhodnotil Haškovo počínání v měsících po parlamentních volbách brněnský politolog Stanislav Balík.

První ze sociálních demokratů kteří si přes média od jihomoravského hejtmana vyslechli ostrá slova byl kontroverzní královehradecký senátor Vladimír Dryml. Haška rozčílil tím, že v polovině srpna oznámil svoji kandidaturu na post předsedy strany. „Myslím, že je potřeba konečně otevřeně říci, že Dryml je dobrý herec a jeho záměr kandidovat na předsedu ČSSD fraška. Navrhuji, aby mu za tento výkon byla udělena cena Thálie,“ nebral si servítky Hašek.

Na senátorovi mu vadila především jeho minulost. „Člověk, kterému média prokázala sbírání kompromitujících materiálů na stranického kolegu a který byl jednomyslně odvolán z funkce náměstka hejtmana a vyloučen z klubu zastupitelů ČSSD, nemůže myslet svoji kandidaturu na předsedu vážně“ prohlásil Hašek.

Ani Dryml ovšem svého konkurenta nešetřil. „Hašek podle mne svými osobními útoky zbytečně poškodil stranu. Přitom by si měl zamést před vlastním prahem. Upozorňuji, že ve svém parlamentním obvodu moc hlasů pro stranu nezískal. Navíc o předsedovi nerozhodnou je nBrňáci. Lidé v regionech mimo Brno moji kandidaturu za frašku nepovažují,“ vzkázal včera Dryml.

K těm, kteří upadli v Haškovu nemilost se v srpnu přiřadil i Paroubkův favorit na post předsedy strany poslanec a středočeský hejtman David Rath. Toho označil Hašek za antickou obludu. „Z Davida Ratha se stává samozvaný Kraken. Je lhostejné, zda byl vypuštěn či se vypustil sám. Jisté je, že si naši političtí soupeři před podzimními volbami mnou radostí ruce. Rath se snaží provokovat svými výroky média a získat tak prostor k útokům na jeho názorové oponenty uvnitř ČSSD. Odnáší to bohužel celá strana,“ rozčílil se Hašek po té, co Rath kritizoval místopředsedu strany Milana Urbana.

Rath se proti Haškovým slovům okamžitě ohradil. „Místo toho, aby kolega Hašek tvrdě odmítl, že vláda škrtá příjmy škrtá příjmy pro nemocnice, školy a sociální ústavy a zastavuje důležité dopravní stavby, tak poměrně hulvátsky útočí na mě. Doufám, že si uvědomí tu absurditu, do které se nechal vmanévrovat, a pochopí, že naším hlavním soupeřem je současná vláda, ne ostatní hejtmani,“ prohlásil Rath

Podle politologa Balíka není jisté, zda otevřený souboj s ostatními straníky může Haškovi ve volbě více pomoci než uškodit. „Hodně záleží například na způsobu volby. Pokud bude přímá tak, jak prosazuje předseda strany Bohuslav Sobotka, nedokáže nikdo říci co přesně přinese úspěch. Kandidáti se musí řídit spíše intuicí a ta Haškova zřejmě říká, že je lepší být výrazný,“ myslí si Balík.

Sociální demokrat Hašek je ovšem stejně jako ke spolustraníkům nesmlouvavý i k politickým oponentům. „Premiér Petr Nečas udělal na kraje podraz. Lidsky mne zklamal,“ prohlásil po té, co vláda stopla státní spoluúčast na projektech placených z regionálních operačních programů.

Už dříve se pustil také do jihomroavského šéfa občanskýc hdemorkatů Jiřího Kadrnky, který svou stranu vyvedl ze společné koalice. „Kadrnka má ze mne komplex. Na rozdíl ode mne je to neúspěšný politik, který prohrál volby,“ řekl Hašek.

Politolog Balík si myslí, že při sporech se členy ODS Hašek může pro svoji stranu získávat body do podzimních komunálních voleb. „Hejtmani jsou nyní asi nejviditelnějšími činiteli ČSSD. Na druhou stranu byl Hašek ale výrazný i vždy dříve,“ upozornil Balík.

Jihomoravský sociálnědemokra­tický hejtman Michal Hašek tvrdí:

Musím umět jednat se soupeři

ROZHOVOR – Krajský hejtman a poslanec Michal Hašek v minulosti nešetřil ostrými slovy nejen na adresu pravicových politiků, ale i do řad vlastní sociální demokracie. Přesto tvrdí, že stranu nechce rozhádat a doufá v její co nejlepší volební výsledek.

V posledních týdnech jste se ostřeji vyjádřil o spolustranících Vladimíru Drymlovi a Davidu Rathovi. Je to už součást boje o post předsedy sociální demokracie?
Sociální demokracie je jediná reálná alternativa vůči pravicové trojkoalici ODS, TOP 09 a Věci veřejné a nenechá se rozhádat ani vyprovokovat. Budeme trpělivě přesvědčovat lidi, že Nečasovo vládnutí je hloupé a škodí České republice. Komentovat vnitřní dění v sociální demokracii budu dovnitř strany, nikoliv do médií.

Nemohou rozepře stranu před komunálními volbami poškodit?
Mám skutečný zájem na co nejlepším výsledku strany v senátních i komunálních volbách.

Jaký máte v současnosti vztah s premiérem Nčasem po té, co jste jeho rozhodnutí o škrtnutí státního příspěvku k doplacení dotací z regionálních operačních programů označil za podraz?
S vládou komunikujeme jako hejtmani, nikoliv kolaborujeme. Jsme v tvrdém názorovém střetu například v otázce škrtů kofinancování regionálních operačních programů, odměňování pracovníků ve veřejné správě. V zájmu občanů je však mojí povinností umět si sednout s politickými soupeři k jednacímu stolu a tam hájit zájmy krajů i našich občanů.

Ostré výroky si vyměňujete také s krajským šéfem občanských dmeokratů Jiřím Kadrnkou. On tvrdí, že vždy jen reaguje na vás. Jaký je váš pohled?
Jiří Kadrnka už toho namluvil a napsal hodně, stále je však neúspěšným šéfem občanských demokratů a nikdo mu už neodpáře titul hrobař krajské koalice, neboť to byl on, kdo bezdůvodně a bez vědomí krajských radních své strany rozbil fungujícíc krajskou koalici ČSSD a ODS.

Čtěte více v pátečním vydání deníků Rovnost