Zpřístupnění Císařské jeskyně pro léčbu veřejnosti, lepší kuchyň pro středoškolské studenty a upravený zámecký park. To vše si můžou slibovat lidé na Blanensku od středeční návštěvy hejtmana Jihomoravského kraje Michala Haška. Se svou delegací navštívil například Dětskou léčebnu se speleoterapií v Ostrově u Macochy, blanenskou nemocnici, Senior centrum Blansko, Střední odbornou školu a Střední odborné učiliště v Blansku a Muzeum Blansko. Šéfové jednotlivých zařízení doufají, že jim hejtman pomůže vyřešit problémy, se kterými se už léta potýkají.

Například v Muzeu města Blanska věří, že po tom, co hlavní představitel Jihomoravského kraje uviděl zanedbaný zámecký park, jim kraj přispěje na jeho obnovu. „Hlavním účelem středeční návštěvy hejtmana v muzeu byla dlouhé roky se táhnoucí problematika zámeckého parku. Kvůli majetkovým sporům mezi městem Blanskem a rodem Salmům se s ním totiž už více než sedmnáct let nehnulo. Vedení města nechce už ale dál čekat a rozhodlo se vrátit parku důstojnou podobu hodnou kulturní památky,“ vysvětlila ředitelka muzea Eva Nečasová. V muzeu tak doufají, že jim teď na zkulturnění zámeckého parku kraj přispěje.

Ve finanční injekci od svého zřizovatele, Jihomoravského kraje, věří také na Střední odborné škole a Středním odborném učilišti v Blansku. Aby jejich školní kuchyně dosáhla předepsaných hygienických předpisů, potřebují do ní vrazit až pět miliónů. „Michal Hašek byl první z hejtmanů, který naši školu navštívil. Kromě do tříd a dílen se podíval také do naší kuchyně. Momentálně nemáme peníze na její opravu a tak vaření v ní není právě snadné. Věřím, že když hejtman uviděl problém přímo, tak nám spíš pomůže sehnat peníze na jeho řešení,“ doufá ředitel školy Pavel Čípek.

Podle hejtmana Haška by mohly kuchařky v nové školní kuchyni vařit už v příštím školním roce. „Ve druhém čtvrtletí tohoto roku zamýšlíme dotaci na opravu školní kuchyně schválit. Chceme to totiž stihnout tak, aby se přes léto opravila a v dalším roce už se mohla používat,“ uvedl hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek.

Od návštěvy hejtmana Jihomoravského kraje si naopak žádné velké zázraky neslibuje primář Dětské léčebny se speleoterapií v Ostrově u Macochy Pavel Slavík. „Už dlouhá léta usiluji o stavbu nové léčebny přímo na louce u Císařské jeskyně, do které se děti chodí léčit. Zatím to však nevypadá, že by se s tím v budoucnosti mělo nějak pohnout,“ posteskl si Slavík.

Primář ostrovské dětské léčebny se naopak bojí, že návštěva Haška může dopomoci přístupu veřejnost do doposud uzavřené Císařské jeskyně. V blízké době se tam totiž bude budovat nový vstupní objekt. Ten by měl kromě dětem sloužit všem, kdo budou mít o léčebné prostředí zájem. Obavy šéfa léčebny Hašek potvrdil. „I když i nadále chceme jeskyni využívat pro léčbu dětí , rádi bychom ji zapojili také do turistického ruchu. Proto jsme se rozhodli u ní vybudovat nový vstupní objekt, pomocí kterého se bude moct využít i na komerční ozdravné pobyty. Momentálně už se stavba začíná projektovat, pustit bychom se do ní chtěli v následujícím roce,“ prohlásil Michal Hašek.