„Hasičský sbor v Jestřebí vznikl v březnu 1914 v tehdejší restauraci u Svobodů, později u Cihlářů. Přihlásilo se šestašedesát členů, z nichž pětadvacet bylo činných,“ přiblížil za dobrovolné hasiče z Jestřebí Jiří Mikulášek. První velký požár sbor zažil rok na to, když v Rájci hořelo v areálu firmy Drucker. Do historie se zapsal také zásah po povodních v roce 1922 a 1997 a požár rájecké pily v roce 1984.

K hasičům se v Jestřebí nyní hlásí více než padesát členů, bez jejichž přičinění by se život v této části města neobešel. Spolek každoročně pořádá ostatkový průvod masek, pálení čarodějnic u rybníka v Hajcích, pouťové posezení na náměstí a v prosinci mikulášskou nadílku pro děti. „Každý rok také obcházíme všechny spoluobčany s novoročním blahopřáním,“ podotkl za hasiče z Jestřebí Jiří Mikulášek.

Zásahová jednotka je zařazena do kategorie JPO V a zasahuje především na území obce. „Nejčastěji zasahujeme při živelných pohromách, požárech a technických událostech. Poslední větší zásah v obci byl po bouřce v září 2014, kdy se do Lesní ulice přihrnulo bahno z polí v Hajcích,“ upřesnil Mikulášek.

Družstvo mladých hasičů sbor z Jestřebí v současnosti nemá. „Provádíme celoroční odbornou přípravu svých členů, údržbu a opravy svěřené výzbroje a výstroje, zúčastňujeme se námětových cvičení v rámci okrsku,“ dodal Jiří Mikulášek.

Hasičská zbrojnice stojí přímo v centru Jestřebí. Sbor v ní parkuje zásahové vozidlo Avia, které kdysi sloužilo v blanenském podniku Metra. V posledních letech se zbrojnice dočkala rekonstrukce zasedací místnosti, dílny, garáže i sociálního zařízení. Tím to ale nekončí. „Zbrojnici chceme postupně modernizovat, aby mohla být i místem pro pořádání kulturních akcí pro občany,“ uvedl Jiří Mikulášek.