Na letošní jubilejní hasičskou pouť, už desátou, v neděli přijelo skoro pět stovek dobrovolných hasičů z pětačtyřiceti sborů z Blanenska, Brněnska, Vyškovska i z kraje Vysočina.

Začátek pouti tentokrát hasičům propršel. Slavnostní průvod tak byl ochuzen o dechovku a mažoretky v jejím čele, bohatě zdobené prapory si hasiči raději nechali až na mši do kostela, aby je déšť neponičil. „Program pouti jsme kvůli dešti museli trochu upravit. Ale lidé o nic nepřišli. Byl průvod, slavnostní mše ke svatému Floriánovi v poutním chrámu, žehnání nové technice tří sborů, křest knihy Jana Červinky Proč jsem se stal hasičem, vyhrávala jedovnická Bivojanka, představila se dívčí taneční skupina Glitter Stars a nechyběly ani ukázky zásahů hasičů s historickou i moderní technikou,“ shrnul za organizační výbor pouti Vladimír Kalivoda.

Mši sloužil emeritní křtinský farář Tomáš Prnka, který před lety s nápadem pořádat hasičskou pouť přišel. „Za to mu patří velký dík. Pro nás je to výborná příležitost ukázat, co všechno děláme a myslím si, že se touto akcí podařilo poupravit názor některých lidí, že dobrovolní hasiči jsou jen chlapi, kteří řvou u piva. Tady ukazujeme, že si vážíme historie, umíme zacházet s technikou a pomáháme, když je třeba,“ řekl dále Kalivoda.

Návštěvníci měli možnost vidět v akci například koněspřežnou stříkačku hasičů z Hostěnic, kteří si s ní dokonce zahráli v oblíbeném seriálu Četnické humoresky. „Na pouť do Křtin jezdíme pravidelně. Naše stříkačka je plně funkční, jsme rádi, že se tady můžeme ukázat,“ uvedl hostěnický hasič Tomáš Šedý oblečený v dobové uniformě začátku dvacátého století.

Právě hlavně historická hasičská vozidla obdivovala desetiletá Magdalena Černá z Brna. „Asi nejvíc se mně líbil hasičský autobus. Už jsem tady poněkolikáté, vždycky se mi tady moc líbí. Jen škoda, že dnes prší,“ litovala dívka.

Letošní ročník pouti zpestřila v budově staré školy výstava hasičské výstroje, kterou sbírá Jiří Kremz ze Snovídek. K vidění tam byly helmy, opasky, trubky, oblečení, sekerky a další věci nezbytné pro hasiče od devatenáctého století až po současnost. Jiří Kremz má ve své sbírce mimo jiné stejnokrojové předpisy hasičů v českých zemích od roku 1880 až do současnosti. Chybí mu jen jediný. „Je to stejnokrojový předpis z roku 1954, který platil do roku 1958. Nemůžu ho sehnat, ve sbírce bych ho ještě moc chtěl,“ přeje si sběratel.

Jako každý rok prostranství před kostelem provoněl guláš a další dobroty z polní kuchyně kanických hasičů. Vladimír Kalivoda vstával ráno v půl čtvrté, aby gulášek byl podle jeho představ. „Kuchyně pochází z roku 1955, topí se v ní dřevem. Jsme schopni v ní uvařit naráz až tři sta padesát porcí jídla. Je to pro nás i takové cvičení, při nějaké mimořádné události bychom díky polní kuchyni byli schopni nakrmit spoustu lidí,“ usmíval se Kalivoda.

Z letošní jubilejní poutě odjížděl každý sbor s památkou. Organizátoři, jimiž jsou sbory dobrovolných hasičů z Kanic, Křtin, Adamova, Bukoviny a Babic nad Svitavou, totiž nechali vyrobit speciální medaile s heslem Jeden za všechny a všichni za jednoho. Jejím ústředním motivem je silueta křtinského kostela a postava svatého Floriána.