Trhovci vyskládávají do stánků perníková srdce, pendreky a suvenýry. Další nafukují skákací hrady. Hasiči míchají ve várnicích hovězí guláš a Petr Janda z reproduktorů zpívá, že dynamit udělá bum.

Na parkovišti se po cestě autem právě protahují hudebníci ze Sivické kapely. Ta bude vyhrávat do kroku při slavnostním průvodu obcí i později před kostelem. „Jestli máme správně naladěno? Snad ano,“ usmívá se jeden z hudebníků Jiří Ťápal. „A když ne, tak rychle doladíme,“ dodává se smíchem jeho kolega Milan Kalianko a zahraje několik tónů na křídlovku.

Akci zahajuje jako každý rok úderem desáté slavnostní průvod hasičů a techniky. Vyráží od křtinského koupaliště a po několika stech metrech se stáčí na náměstí ke kostelu. V popředí jede koňské spřežení s historickou hasičskou stříkačkou a mužstvem v dobových uniformách. „Jsme taková kombinovaná sestava. Koně jsou ze Šumic, kočí z Koválovic a koňská stříkačka z Kanic,“ říká pětasedmdesátiletý kočí a stále aktivní člen sboru dobrovolných hasičů z Koválovic Emil Blahák.

Kočíruje dvojspřeží českomoravských belgiků. „Koně se jmenují Majda a Sára. Já osobně na pouti tady ve Křtinách jedu už popatnácté. Koně cestu po silnici zvládnou. Trošku jen zneklidní, když se zastavuje a poblíž nás cvičí mažoretky. To koníky malinko rozptyluje, ale vždy jsme to zvládli. A kdyby tady někdy v okolí hořelo, tak to také uhasíme. Stejně jako při dnešní ukázce ostrého zásahu,“ dodává vitální důchodce.

Průvodu mávají i manželé Vladimír a Olga Bučkovi. Ze sousední Březiny dorazili pěšky přes les. „Hasičskou pouť ve Křtinách nemůžeme vynechat. Náš syn i vnuk jsou u hasičů. Jezdíme s nimi po soutěžích,“ říká Olga Bučková.

Podle jejího muže jsou dobrovolní hasiči důležitými složkami. „Nejen tím, že v menších obcích pořádají kulturní akce. Ale hlavně tím, že zachraňují v terénu životy. Zasahují u živelných pohrom, požárů, nehod. Často jsou na místě první. Dřív než profesionálové. Znají terén. Řada lidí jejich činnost nedoceňuje. Ale myslím si, že už se to v poslední době narovnává. Mají větší podporu a disponují lepší technikou,“ upřesňuje muž.

Po slavnostním průvodu je na programu mše ve křtinském chrámu. Ne všichni hasiči se tam však dostanou. Část výpravy pozořických hasičů zůstává u historické automobilové stříkačky, která po jízdě v koloně vypověděla službu. „Do Křtin jsme dojeli bez problémů, ale teď jsme to v tom průvodu uvařili. Auto náš sbor koupil krátce po válce na vrakovišti vojenské techniky ve Slavkově u Brna a přestavěl ho na automobilovou stříkačku. V roce 1949 byla pokřtěná na Marii,“ vysvětluje velitel vozu Jiří Šmerda.

Auto hasiči používali do konce šedesátých let. Pak skončilo jako veterán a vyjíždělo jen výjimečně při různých oslavách. „Před lety jsme auto dali dokupy a s mírnými přestávkami jezdí dodnes. Má to svoje kouzlo. Řidič se sice nadře, protože řízení nemá posilovač. Ale jízda takovým veteránem je zážitek,“ dodává hasič.

Další historickou techniku obdivují příchozí také před křtinským kostelem. Po poledni začíná na náměstí doprovodný program s ukázkami činnosti jednotlivých sborů a vystoupením mažoretek. Historická koňka s kočím Emilem Blahákem hasí požár křtinského hostince U Farlíků. Ten oproti skutečnosti však nahrazuje jen velká kartonová krabice.