V neděli dopoledne začíná už šestnáctý ročník a tentokrát pořadatelům vychází počasí na jedničku. „Moc jim to přeju, aby vydrželo sluníčko co nejdéle. Hasiče mám rád. Pro to, co dělají pro ostatní lidi okolo sebe. Byl jsem se podívat na koupališti, odkud vyjde za chvíli slavnostní průvod. Teď mířím na náměstí, kde si popovídám s přáteli. Těším se na příjemně strávený den,“ říká v neděli krátce před desátou hodinou dopoledne Miloslav Pokorný z Křtin.

Z předzahrádky průvod vyhlíží také křtinský hasič Michal Knihař. „Měl jsem zdravotní problémy, tak se nemůžu průvodu aktivně zúčastnit. Ale na náměstí zajdu. Nejen pro místní je pouť velká událost,“ říká Michal Knihař.

Podle něj se někteří lidé dívají na dobrovolné hasiče skrz prsty. Myslí si, že nejsou potřeba. „Není to pravda. V obcích jsou často hybnou silou při kulturních akcích, pracují s dětmi a hlavně pomáhají. Nejen při požárech. Asi před dvěma lety jsme měli zásah u Býčí Skály, kde se při natáčení pohádky zranil člen filmového štábu. Na místě jsme byli první a poskytli mu první pomoc. Možná i dýky tomu má dnes obě nohy a chodí,“ dodává muž.

Před čtvrt na jedenáct už zdraví kolegy v průvodu. Ten vyrazil z křtinského koupaliště. Na pouť přijelo kolem čtyřiceti sborů dobrovolných hasičů. „Z Blanenska a Brněnska, ale i z Kraje Vysočina,“ vypočítává za organizátory hasičské poutě Vladimír Kalivoda.

Za mažoretkami z Rosic, Sivickou kapelou, hasiči v uniformách s prapory a hasičskou omladinou jede kolona zásahových aut. Mezi nimi i veterán Chevrolet z arzenálu Sboru dobrovolných hasičů Pozořice. Původně to byla vojenská sanitka spojeneckých vojsk z druhé světové války. V roce 1948-1949 ji Pozořičtí upravili pro hasičské účely. Automobilovou stříkačku pokřtili na Marii. „Je to šestiválec a pořád šlape jako hodinky. A jak se řídí? Jako staré auto,“ usmívá se za volantem jeden z pozořických hasičů.

Průvod míří na křtinské náměstí. K baroknímu chrámu Jména Panny Marie. Tam je na programu slavnostní mše svatá ke svatému Floriánovi, patronovi hasičů. Krátce po poledni začíná na náměstí doprovodný program. Ten odstartuje minuta ticha za zemřelé hasiče a žehnání nové techniky. Pak už přichází na řadu vystoupení mažoretek z Rosic a později mladých hasičů. „Průvod byl super, ale v kostele mě to moc nebavilo. Za chvíli máme s bráchou ukázku zásahu. Já budu pumpovat vodu u stříkačky a bratr hasit. Musí vodou srážet plechovky. Včera jsme to trénovali,“ hlásí osmiletý Pavel Mudra z hasičského potěru SDH Bukovina.

Před křtinským chrámem posedávají na lavičkách desítky lidí. Pozorují vystoupení na nedalekém náměstí a sluní se. „Není na tom světě krásně? Pivo, gulášek, krásné počasí, parádní program a dobří lidé okolo,“ usmívá se spokojeně u půl litru postarší muž. Na náměstí právě začíná ukázka zásahu mladých hasičů z SDH Bukovina.