„Safra už začalo hořet. Musím rychle vypadnout ven,“ hlásí metař a rychlým krokem vychází před úřad. Po schodech ho kvapně následují z okolních kanceláří desítky úředníků. Právě začalo taktické cvičení hasičů.

Úředníci o něm předem věděli a měli čas se na něj připravit. Má simulovat požár ve větší budově plné lidí.

Za několik minut je bezmála sedmdesát úředníků venku a před budovu přijíždějí první auta hasičů. Z okna ve třetím patře se valí dým. Hoří v kanceláři stavebního odboru. „Pomoc, tady jsme,“ v zadýmené místnosti zůstalo uvězněno několik úředníků.

„To je nějaká estráda k prvnímu máji, nebo v budově opravdu hoří?“ ptá se muž, který před úřadem právě zaparkoval auto.

To už do budovy vbíhají hasiči s dýchací technikou a hadicemi. „Jedná se o taktické cvičení. Máme hlášený požár ve čtvrtém podlaží úřadu. Úředníci budovu opustili už před naším příjezdem. Ale v patře zůstali tři lidé. Jeden z nich je zraněný, takže si vyzkoušíme jeho transport na nosítkách pomocí výsuvné plošiny,“ hlásí velitel zásahu Michal Černý.

Součástí cvičení je i průzkum budovy a hašení požáru. Zatímco se úředníci před budovou počítají, zda jsou všichni, roluje do třetího patra z hasičského auta výsuvná plošina. Do místnosti se hasiči dostanou až na druhý pokus. Po přeparkování auta, které stálo příliš daleko od budovy a žebřík k oknu nedosáhl. O chvíli později už na plošině spouštějí jednoho z úředníků.

Zachráněného figuranta si zahrál blanenský úředník Adam Iránek. „V kanceláři byl kouř, že nebylo vidět na metr daleko. Otevřeli jsme okno. Jednoho z kolegů vyvedli hasiči s dýchací maskou. Třetí dělal figuranta se zraněnou páteří. Toho hasiči dostávali ven na nosítkách a také pomocí plošiny. Pro mě to byla jedinečná zkušenost vidět hasiče zblízka při zásahu. V maskách a s hadicemi. Nerad bych se ale do podobné situace dostal naostro, kdyby skutečně hořelo," říká Iránek.

Nácvik evakuace

Do cvičení, které končí krátce před desátou dopoledne, se ve čtvrtek kromě jednotky profesionálních hasičů z Blanska zapojili také dobrovolní hasiči z Rájce-Jestřebí a Černé Hory. „Myslím si, že cvičení jsme zvládli dobře. Měli jsme trošku problémy s výsuvnou plošinou. Přístup k budově je obtížný. Zavazí tam stromy, veřejné osvětlení a auta. Při ostrém zásahu je nejdůležitější, aby se lidé z budovy dostali co nejdříve pryč, ostatní by měli nechat na hasičích. Při hašení totiž mohou riskovat život," dodává hasič Michal Černý.

Podle vedoucího blanenského odboru kancelář tajemníka Jiřího Kučery bylo při vyhlášení poplachu v budově osmašedesát úředníků. Tři z nich dělali hasičům komparz. „O cvičení jsme dopředu věděli. Chtěli jsme si vyzkoušet, jak se při podobné situaci máme chovat a jak zvládneme opustit budovu. Cvičení se schválně naplánovalo na dobu, kdy není úřední den a v budově je minimální pohyb lidí. Nyní s hasiči vyhodnotíme nedostatky, které mohou ostrou evakuaci úřadu zkomplikovat. Týká se to například lepšího zabezpečení únikových tras, počítání zaměstnanců a dalších věcí," upřesňuje Kučera.