„K hydrantům obec koupila 160 metrů hadic a dvě proudnice, což znamenalo dosti dobrou pomoc při vypuknutí požáru. Leč sluší se poznamenat, že tehdejší občané nedovedli plně chápat význam založení hasičského sboru, a tak se stalo, že veškeré toto dosti vyhovující hasičské nářadí zůstávalo nepovšimnuto někde ležet,“ popsal v kronice jeden ze zakládajících členů Josef Žáček.

Bez hasičů se ve Velenově neobejde kulturní a společenský život. Sbor je jediným činným spolkem v obci, která čítá asi dvě stovky obyvatel. K hasičům se hlásí pětaosmdesát členů, z toho jedenáct žen, jednadvacet dětí a tři dorostenci. Do kalendáře spolkových akcí každoročně patří silvestr s ohňostrojem, ples, zabijačka, masopust, pálení čarodějnic, stavení máje, dětský den a výlety a zájezdy.

Členové sboru také šest let provozovali hospodu. „Pomáháme i při akcích, které pořádá obec,“ uvedl starosta sboru Petr Mikulášek. Hasičům není cizí ani sport. Součástí sboru je družstvo stolních tenistů. Letos se také ve Velenově koná již šestnáctý ročník Memoriálu Miroslava Ošlejška. „V okrskovém poháru družstvo mužů získalo první místo, vítězný pohár jsme převzali na tradičním okrskovém hasičském plese ve Valchově,“ pochlubil se Mikulášek. Úspěchy sbírají i mladí hasiči. Loni družstva starších a mladších žáků obsadila v okrskovém poháru třetí místo.

Hasiči z Velenova chtějí získat do své výbavy plovoucí čerpadlo, elektrocentrálu a zásahové oděvy, a kvůli tomu požádali kraj o dotaci. „Při požáru lesa, který je v suchých letech stále více pravděpodobný, bychom mohli s novým plovoucím čerpadlem účinněji zásobovat cisterny vodou z rybníků v katastru obce. V nočních hodinách je třeba osvětlení čerpacího stanoviště,“ vysvětlil starosta Petr Mikulášek.